Alsancak Stadyumu

Alsancak Stadyumu İstatistikleri

Alsancak Stadyumu eski yerinde yeniden inşaa ediliyor, 15.000 kapasitesi olacak stadyum’da 10 adet loca olacak. Kale arkasında deplasman tribünü için 800 kişilik yer olacak.

Kapasite15.000
Loca10
ÜlkeTürkiye
Şehirİzmir
KulüpAltayAltınordu
Açılışİnşaat Devam Ediyor
Maaliyet78 Milyon TL
TasarımAlper Aksoy Mimarlık
MüteahhitMetro Mühendislik
ÇimDoğal Çim

Fotoğraf Galerisi

Konum

Alsacak Stadyumu Hakkında

Stadın tribünleri ve idari bina, tek çatıyla kaplanacak. Deplasman taraftarları için kale arkası tribünü yapılacak. Stadyumda 4 soyunma odası, 2 hakem odası, 4 antrenör odası, ofisler, 10 loca, basın toplantı ve çalışma alanları, protokol alanları, yeme- içme alanları ve 100 kişilik çok amaçlı salon bulunacak. Tüm yasal prosedürler yerine getirildikten sonra inşaat ruhsatı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çıkan stat için Dokuz Eylül Üniversitesi’yle protokol imzalanmıştı. Bu sayede üniversitenin stat bitişiğindeki arazisinde maç günleri için 427 araçlık otopark alanı oluşturuldu.

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) Başkanı Ali Erten, stat inşaatının hızla devam ettiğini belirterek, “Stat inşaatı tam istediğimiz gibi gayet güzel bir şekilde devam ediyor. Kaba inşaatı bitmiş durumda. Küçük bazı ilaveler kaldı. Tribünlerin basamakları da tamamlandı. Şu anda dış çelik konstrüksiyonun montajı da devam ediyor. 1- 2 ay içinde tamamlanmış olacak. Sezonun ikinci yarısına yetiştirilmesi için hem bakanlığımız hem de inşaatı yapan müteahhit firma, herkes dört elle işine sarılmış durumda. Bu stat Türk futbolu ve İzmir futbolu için önemli bir tarihe sahip. Stadın yerinde yenileniyor olması, bizim için gerçekten heyecan verici. Burada yaşanmış hatıralar var. Yaşanmış hikayeler var. Tekrar canlanacak olması hepimize heyecan veriyor. İlk olarak stat 1939 yılında inşa edildi. Türkiye Milli Ligi kurulduğunda ilk maç burada oynandı. Burada çok önemli yıldızlar yetişti. Metin Oktay, Mustafa Denizli gibi yıldızlar yetişti. Gerçekten Türk futbol tarihinde abide olmuş bir stat tekrar ayağa kalkacak” dedi.

ALSANCAK’IN 2021-22 SEZONUNA YETİŞMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Altay Alsancak Stadı’nda eklemeler yapıldığını ve inşşat süresinin uzadığını söyleyen Erten, “Alsancak’ta misafir takım taraftarları için kale arkası tribün eklendi. Tribün altlarındaki teknik alanların tamamı kale arkası tribün altındaki alanlara transfer edildi. Çatı kabuğu buna göre tamamen değişti. Spor Bakanlığı iyileştirme anlamındaki bütün taleplerimizi karşıladı. Sonuçta, ilk projesine göre çok daha fonksiyonel ve güzel bir proje ortaya çıktı. Bunun için kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Tabi bütün bunlar ciddi bir maliyet artışı getirdi. İnşaat süresi uzadı. Bu ekleme ve iyileştirmelerin getirdiği maliyetler için ek bütçe sağlanması konusunda bakanlığın çalışmaları var. Bir yıl içerisinde tamamlanarak 2021-2022 sezonuna yetişmesi öngörülüyor” şeklinde konuştu.

4 yorum

  1. koskoca altay a bu stadyum küçük gibi gözüküyor. biraz daha büyük olabilirdi diye düşünüyorum. herhalde sıkışık bir bölgede. altay a başarılar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*