Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu Bilgileri

Kapasite43.877
Loca70 Adet
ÜlkeTürkiye
ŞehirBursa
KulüpBursaspor
Açılış21 Aralık 2015 Bursaspor- Trabzonspor 4 – 2
İnşaat Süresi2011-2016
Maliyet230 Milyon TL
TasarımSözüneri mimarlık
MüteahhitGintaş İnşaat
Otopark1556 Araç
SahaHibrit çim

Fotoğraflar

Oturma Planı

Konum

Deplasman Tribünü 2.100 Kişilik

Bursa Büyükşehir Stadyum Bilgileri

Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu, Bursa’da bulunan çok amaçlı bir stadyumdur. 24 Şubat 2011 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ihaleyi Gintaş’ın [kazanmasıyla başlayan proje 21 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğantarafından açılışı Yapılmıştır. Türk Telekom Stadyumu ve Vodafone Park ile birlikte Türkiye’deki C90 görüş açısına sahip üç stadyumdan biri olan proje toplam 43.877 koltuk kapasitelidir.

Dünyada takımı stadı simgesiyle projelendirilen ve ender stadyumlardan biri olarak kabul edilen stadyumun çatısı Bursaspor’un simgesi olan ‘timsah’ görümündedir. Toplam 4 bin 484 metrekare alana sahip 70 adet locanın bulunacağı stadyumda 60 adet turnike ve 84 adet stat giriş kapısı yer almaktadır.[

Ödüllü proje

Dünyada takımın sembolüyle projelendirilen ve timsah görünümünde olan stadyum, uluslar arası alanda ses getirecek bir ödüle layık görüldü. Avrupa’nın en prestijli gayrimenkul ödüllerinden olan ‘Avrupa Gayrimenkul Ödülleri (International Property Awards)’ Yarışmasında mimarisiyle ödüle layık görülen yeni stadyum, daha tamamlanmadan dünya gündemindeki yerini almış oldu. Timsah görünümünde tasarlanan çatıyla dikkati çeken ve maç olmayan günlerde özel gezilere ve turlara imkan sağlayacak şekilde tasarlanan stadyumda, kafa kısmının altında Bursaspor müzesi, özel tanıtımlar için sinema salonu, yeme içme alanları bulunuyor. Proje konseptinin en önemli kısımlarından biri olan Kuzey Kale Arkasında bulunan timsah çenesi, 28 metrelik konsoluyla Türkiye’nin en büyük konsolu olma özelliği taşırken bu bölümde 800 metrekarelik dev led ekran bulunacak.

Heyecan verici stadyum

İngiltere’nin yüksek tirajlı The Telegraph gazetesinin editörü Adam Hurrey, dünya genelinde inşaatı devam eden dev stat projelerini araştırdı. Stadyumların ekonomik boyutları ve kente katacağı değerleri ele alan Hurrey, dünyanın en heyecan verici 10 projesini kaleme aldı. Hurrey’in araştırmasında Türkiye’den de Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni stadyum, heyecan verici projeler arasında gösterildi. Hurrey, inşaatı devan eden heyecan verici projelerin bitiş tarihlerini de kaleme aldığı liste şöyle oluştu: “Estadio La Peineta (Atletico Madrid, 2017), Baku National Stadium (Azerbaijan, 2015), Zenit Arena (Zenit Saint Petersburg, 2016), Stade des Lumières (Lyon, 2015), Allianz Parque (Palmeiras, 2014), Timsah Arena (Bursaspor, 2015), Nouveau Stade de Bordeaux (2015), CSKA Moscow Stadium (2015), New Ferenc Puskas Stadium (Budapest, 2018), Al Wakrah Stadium (Qatar, 2022)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir