Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Dragao Stadyumu

Kapasite50.948
ÜlkePortekiz
ŞehirPorto
KulüplerPorto FC
Açılış16.11.2003 (FC Porto – FC Barcelona 2-0)
Maaliyet100 milyon Euro

Fotoğraflar

Konum

Stadyum Hakkında

Futbol kulübü, Porto‘ya, kendilerine uygun adlarını vermeleri için, 2003 yılının Kasım ayında açıldığından bu yana 52.000 kişilik Estádio do Dragão’daki ev oyunlarını oynuyorlardı. Resmi olarak Estádio’nun Futbol Clube do Porto’su olarak bilinen Estádio das Antas’ın yerini aldı. Kulübün 1952’den itibaren maçlarını oynamış olduğu yer. İngilizceye çevrildiğinde Dragon Stadyumu olarak adlandırılan zemin, Portekizli mimar Manuel Salgado tarafından tasarlandı ve Barselona’nın Porto ile dostça bir maç oynadığı 16 Kasım 2003 tarihinde ilk karşılaşmasına tanık oldu.

Estádio do Dragão, UEFA Kategori 4 stadyumudur, yani EUFA Avrupa Şampiyonası’nın 2004’te açılış maçı gibi yüksek profilli maçlara ev sahipliği yapmak için kullanılabilir. Ayrıca Coldplay, Muse ve konser ve gruplara ev sahipliği yapma yeteneğine sahiptir. Rolling Stones bile orada gerçekleştirdi. Stadyumu inşa etmek 100 milyon Euro’nun altına mal oldu ve Portekiz hükümetinden yaklaşık on sekiz buçuk milyon Euro geldi. Bina maliyetini sübvanse etmeye yardımcı olmak için, standların her birinin, herhangi bir zamanda en az bir sponsorluk adı vardır.

Tarihi

Estádio, Dragão 2003’te açıldı ve Estádio das Antas’ın yerini FC Porto’nun evi olarak aldı. İlk maçına 16 Kasım 2003’te Barcelona ev sahiplerine karşı bir dostluk başvurusu yaptığında ev sahipliği yaptı. Bu aynı zamanda 52.000 kişilik bir satın alma maçı grubundaki katılım rekorunu kıran maçtı. Stadyumu mimar Manuel Salgado ve Portekizli müteahhit Somague’nin gözetiminde yapmak iki yıl sürdü. Daha hızlı bir şekilde inşa edilmiş olacaktı ancak Porto belediye başkanı, Rui Rio ve kulüp inşaatı ile ilgili olarak inşaat işinin askıya alınmasına yol açan bir anlaşmazlık için.

UEFA ile durumu, herhangi bir sayıda futbol karşılaşmasında kullanılabileceği anlamına gelir. İlk olarak Portekiz’in 2004’te UEFA Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yaptığı ve ev sahibi ile yarışmanın kazananları arasındaki tüm turnuvanın ilk maçına ev sahipliği yapan mekanlardan biri olarak kullanılmak üzere inşa edildi. Üç grup oyunu, çeyrek final maçı ve yarı final maçı düzenledi. Portekiz milli takımı birkaç maç arkadaşı ve eleme karşılaşması için kullandı. Deep Purple, Muse ve One Direction gibi gruplarda orada karşılaşmalar yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir