Emirates Stadyumu

Emirates Stadyumu İstatistikleri

Emirates Stadyumu (sponsorluk öncesinde Ashburton Grove olarak da bilinir) İngiltere’nin başkenti Londra’nın Holloway semtinde yer alan ve Arsenal Futbol Kulübü’nün iç saha maçlarına ev sahipliği yapan futbol stadyumu

Kapasite59.867
Ülkeİngiltere
ŞehirLondra
KulüpArsenal
Açılış22.07.2006 (Arsenal – Ajax )
Maliyet 390 Milyon £

Fotoğraf Galerisi

Konum

Emirates Stadyumu Hakkında

Emirates Stadyumu (sponsorluk öncesinde Ashburton Grove olarak da bilinir) İngiltere’nin başkenti Londra’nın Holloway semtinde yer alan ve Arsenal Futbol Kulübü’nün iç saha maçlarına ev sahipliği yapan futbol stadyumu. Emirates, 59.867 seyirci kapasitesiyle; Wembley ve Old Trafford’tan sonra İngiltere’nin en büyük futbol stadyumudur.

1997 yılında Highbury’nin genişletilmesi gündeme geldi. Ancak stadyumun bulunduğu konumun yerleşim yerlerinin ortasında olması ve bazı önemli yapıların yakınında olması sebebiyle genişletme planı gerçekleşmedi. Sonrasında çeşitli seçenekler değerlendirildi ve 2000 yılında 60,355 seyirci kapasitesine sahip Ashburton Grove adında yeni bir stadyum projesinin yapılması gündeme geldi.

Stadyum inşaatı mali sıkıntılar sebebiyle ancak Şubat 2004 tarihinde başladı. Daha sonra Emirates Havayolu’nun stadyumun ana sponsoru olduğu duyuruldu. Proje, 390 milyon sterlin maliyetle 2006 yılında tamamlandı. Stadyum, 2009 yılından başlayarak Arsenal’in mirasını ve tarihini geri kazandırmak amacıyla “Arsenalisation” (Arsenalleştirme) ismi verilen bir süreçten geçti. Stadyum müzik konserlerine ve Brezilya’nın uluslararası maçlarına ev sahipliği yaptı.

Sponsorluk nedeniyle Emirates Stadyumu denilen yer, aslen Ashburton Grove olarak hayata başladı ve İngiltere’deki en büyük üçüncü stadyum oldu. Sadece Wembley ve Old Trafford, Arsenal topraklarından daha büyük kapasitelere sahiptir.

Yeni bir stadyuma geçmeye yönelik geçici adımlar, Wembley satın alma fikrini araştırdıklarında, 1997 yılında Arsenal için başladı. 2001 yılında, kulüp, stadyumun bulunduğu ve inşaatın 2006’da tamamlandığı ve 390 milyon sterline mal olan şantiyede kurulun onayını aldı.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, taraftarlar, Arsenal’in tarihinin veya mirasının hiçbirinden haberi olmadığını düşündüklerini söyledikten sonra “Arsenalizasyon” sürecinden geçti. Son 99 yıl boyunca Arsenal için oynadığı her oyuncuyu betimleyen ‘The Highbury of Spirit’ gibi bir yöntemle “Arsenal’in her şeyi görünür kalesine” dönüştürmeye çalıştılar.

Bazı klas futbolların yanı sıra Emirates, Bruce Springsteen, Coldplay ve Muse gibi konserlere de tanık oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*