Etihad Stadyumu

Etihad Stadyumu İstatistikleri

Etihad Stadyumu Manchester City ev sahipliğini yaptığı stadyumdur, stadyumun kapasitesi 55.017 kişiliktir.

Kapasite55.017
Ülkeİngiltere
ŞehirManchester
KulüpManchester City
Açılış2002
Maliyet140 milyon Ł

Fotoğraf Galerisi

Konum

Etihad Stadyumu Hakkında

Stadyumun nispeten kısa ömrüne rağmen, ülkedeki daha eski yerlerden daha fazla bir hikayesi var. Başlangıçta Manchester’ın 2000 Olimpiyatlarını sürdürme konusundaki başarısız girişimi için bir stadyum olarak önerildi, 2002’de The Commonwealth Games’e ev sahipliği yapmaya devam etti. Manchester Stadyumu’nun, oyunların bitiminde atletizm için birinci sınıf bir yer haline gelmesi umuldu.

Bunun yerine, stadyum 2002’de bir futbol sahasına ve Manchester City‘nin yeni meralar için Maine Road’dan ayrılmaya istekli olan yeni evi haline getirmek için dönüştürüldü. Sponsorluk nedeniyle resmen tanınan Etihad, inşaatı için 112 milyon £ ‘ya mal oldu ve 2003 yılında Yapısal Mühendisler Enstitüsünden özel bir ödül de dahil olmak üzere tasarımı için ödüller aldı.

Orijinal olarak atletik buluşmalara ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş olmasına rağmen, Etihad ayrıca UEFA Kupası finaline, İngiltere uluslararası fikstürlerine ve çok sayıda müzik konserine ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca 2015 yılında bir dünya şampiyonluğu maçı ve İngiltere ragbi sendika takımı Dünya Kupası final maçında ev sahipliği yaptı.

Stadyum, kuruluşundan bu yana birçok farklı ödül kazandı. 2004 yılında, yenilikçi kapsayıcı bina tasarımı için Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü tarafından bir ödül verildi. Bu tür şeylerle ilgileniyorsanız, çatının toroidal şekilli olduğunu ve gerilmiş kablo ağları sistemi tarafından bir arada tutulduğunu bilmek isteyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*