İzmir Atatürk Stadı

İzmir Atatürk Stadı İstatistikleri

İzmir Atatürk stadı 1971 yılında Akdeniz Oyunları için inşa edilen İzmir Atatürk Stadyumu Türkiye’nin en büyük atletizm sahasına sahip olan stadyumdur.

Kapasite51.337
ÜlkeTürkiye
Şehirİzmir
KulüpAltay – Karşıyaka
Açılış1971
ÇimDoğal Çim

Fotoğraf Galerisi

Kulüp İstatistikleri

Kuruluş1914
RenklerSiyah-Beyaz
Süper lig Kupası
Türkiye Kupası2
Türkiye Süper Kupası
Avrupa Kupaları
TaraftarForza Altay
Ezeli RakiplerGöztepe
Kuruluş1912
RenklerKırmızı – Yeşil
Süper lig Kupası
Türkiye Kupası
Türkiye Süper Kupası
Avrupa Kupaları
TaraftarKarşıyaka Çarşı
Ezeli RakiplerGöztepe

Konum

İzmir Atatürk Stadı Hakkında

İzmir Atatürk stadı 1971 yılında Akdeniz Oyunları için inşa edilen İzmir Atatürk Stadyumu Türkiye’nin en büyük atletizm sahasına sahip olan stadyumdur. Karşıyaka ile Göztepe arasında oynanan bir futbol müsabakasında 85 bin seyirciye ev sahipliği yaparak, Türkiye’nin bir maçta en çok seyircinin futbol müsabakası izlediği stadyum ünvanına sahiptir. Altay, Karşıyaka, Göztepe, İzmirspor, Altınordu takımlarına ev sahipliği yapmıştır, şuan stadı Altay Ve Karşıyaka takımları kullanmaktadır.

Stadyum bir dönem Türkiye millî futbol takımının da kalesi olmuştur. 1970’li yıllardan sonra millî takım bu stadyumda uzun süre yenilmeyince uğurlu stadyum olarak adlandırılmıştır. Birçok tarihî başarı burada kazanılmıştır. Fakat sonraları önemini yitirmiştir. Günümüzde millî takımın ara sıra özel maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Millî takımın her gelişinde İzmirli futbolseverler biletleri günler öncesinden tüketmekte ve resmî maç isteklerini dile getirmektediler.

İzmir Atatürk Stadyumu ABD’den yayın yapan spor sitesi Bleacherreport.com sitesinin 18 Aralık 2014 tarihinde yayınladığı dünyadaki en iyi 100 stadyum listesinde 94. sırada yer almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*