Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Johan Cruyff Arena

Kapasite55.134
ÜlkeHollanda
ŞehirAmsterdam
KulüplerAjax
Açılış 14/08/1996 (Ajax – AC Milan)
Maaliyet140 Milyon €

Fotoğraflar

Konum

Stadyum Hakkında

Johan Cruyff Arena (eski adıyla 2018’e kadar Amsterdam ArenA) 1996’da açıldı ve tüm Hollanda’daki en büyük arena. 140 milyon avro civarında inşa etmek ve maliyeti üç yıl sürdü. Açıldığından bu yana yıllar geçtikçe, özellikle Ajax ve Hollanda ulusal tarafı için olan futbol oyunlarının yanı sıra Amerikan futbolu maçları ve konserleri için de kullanılıyor. Yüzey çimdir ve hava şartlanırsa perdeyi kaplamak için hareket ettirilebilen geri çekilebilir bir çatı vardır.

Amsterdam ArenA, Ajax’ın evidir ve açıldığından beridir. Ayrıca 1998’de Şampiyonlar Ligi finali, 2013’te Avrupa Ligi finali ve 2000’de Avrupa Şampiyonası gibi birçok turnuvaya ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca, Avrupa Şampiyonası için birçok ülkede gerçekleştirildiği yerlerden biri olacaktır. 2020 yılında kıta.

Tarihi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 1992 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği için teklif vermeye başladığında Amsterdam, başvuruda bulunmak için altı farklı şehirden biriydi. 1986’da teklifin bir parçası olarak yeni bir Olimpiyat Stadyumu tasarlandı, ancak Olimpiyatlar Barselona’ya verildiğinde fikir rafa kaldırıldı. Ertesi yıl Amsterdam Spor Şehir Vakfı, ülkede 55.000 koltuk kapasiteli stadyum fikriyle geldi. Bundan üç yıl sonra, daha önce önerilen stadyumun her ikisinden de fikir alan yeni bir tasarım oluşturuldu.

Aynı zamanda AFC Ajax, o zamanlar evi olan De Meer Stadyumu ile kulübün futbol maçlarını izlemek isteyenler için talebi cevaplayamayan yeni bir stadyuma geçmeyi düşünmeye başladı. On yılın en iyi bölümünde, kulüp Olimpiyat Stadyumu’nda önemli bir maç oynadı. Önceki stadyum tasarımlarına baktılar ve koşu parkurunu kaldıran hafif bir değişiklikle ilerlemeye karar verdiler. Şehir hükümeti, şartlarının yerine getirilmesi şartıyla planları kabul etti ve 1993 Kasım ayında inşaat çalışmaları başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir