Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Juventus Allianz Stadyumu

Kapasite41.507
Ülkeİtalya
ŞehirTorino
KulüplerJuventus
Açılış 08.09.2011 (Juventus – Notts County, 1-1)
Maaliyet 122 Milyon €

Fotoğraflar

Konum

Stadyum Hakkında

İtalyan futbolunun yaşlı kadını, başarı ve tartışmalarla dolu, zengin ve hikayeli bir tarihe sahiptir. Stadyumları bile geçmişte benzer şeylerden kaçınmamışlardı, önceki kalıcı evleriyle – Stadio delle Alpi – çok pahalı oldukları, kötü görüşleri olduğu ve ulaşması zor olduğu için eleştiriler aldılar. Belki de bu, kulübün 2009’da yeni bir stadyum inşası için yaklaşık 120 milyon Euro yatırım yapmaya karar vermesinin bir parçası. 8 Eylül’de Juventus’un kitleri ödünç aldığı kulüp Notts County’ye karşı dostça bir maçla açıldı. ne zamandan beri. Orada biraz trivia.

Juventus, yazı yazarken kendi stadyumuna sahip olan üç İtalyan takımdan biri. Toprağa yatırılacak para, “özel adlandırma haklarını” kabul eden Sportfive Italia dahil (şimdi feshedilmiş) 2023’e kadar 75 milyon Euro karşılığında 35 milyon Euro ödenmiş bir çok kaynaktan geldi. Ayrıca Istituto’dan il Credito Sportivo’ya 50 milyon Avro’luk kredi verildi, daha sonra 60 milyon Avro’ya ve 20.25 milyon Avro’luk bir arazi satışı Nordiconad’a yükseldi. Tüm bunlar, kulübün, çevresel açıdan sürdürülebilir teknolojilerin kullanımı sayesinde, stadyumun inşasında asgari miktarda çevresel etkisinin olmasını sağlamasına izin verdi. Allianz, 2017’de adlandırma haklarını aldı ve 2023’te sona erecek ve Sportfive tarafından kabul edilen süreyi tamamlayacaktır.

Tarihi

Stadio delle Alpi 1990 Dünya Kupası’nda maçlara ev sahipliği yapmak için zamanında inşa edildi. Kulübün önceki yerlerini şekillendirme kararı, Stadio Comunale, stadyuma ulaşılabilir olmayışı, yerleştirilen atletizm pistinden dolayı zayıf görüş çizgileri ve yapımının yüksek maliyeti nedeniyle tartışmalı bir karardı. 67.000 kapasiteye sahip olmasına rağmen, normalde sadece üçte biri kadar doluydu, bu yüzden Juve yeni bir ev bulmaları gerektiğine karar verdi.

Juventus, 2006 yılında Stadio delle Alpi’den ayrıldı ve ev oyunlarını Stadio Olimpico’da oynarken, delle Alpi’nin görüş alanına yeni bir stadyum inşa edildi. Yeni zemin, güneş panelleri sayesinde kendi elektriğini üretiyor, yerin çeşitli kısımlarını ısıtan ve genellikle çevre dostu olan ılık su üretiyor. Konstrüksiyon, Stadio delle Alpi’nin yönetilebildiği kadar tekrar kullanım ve geri dönüşümünü bile içeriyordu. Zemin, 2014 Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapmak için kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir