Karagümrük Stadyumu

Karagümrük Stadyumu İstatistikleri

Karagümrük Stadyumu İstanbul Fatih İlçesinde bulunmaktadır, Stadyumun kapasitesi 6.500 kişiliktir stadyuma Fatih Karagümrük ev sahipliği yapmaktadır.

Kapasite6.500
ÜlkeTürkiye
Şehirİstanbul
KulüpFatih Karagümrük
Açılış1949
ÇimDoğal Çim

Fotoğraf Galerisi

Kulüp İstatistikleri

Kuruluş1926
RenklerKırmızı Siyah
Süper lig Kupası
Türkiye Kupası
Türkiye Süper Kupası
Avrupa Kupaları
TaraftarKaragümrüklüler
Ezeli RakiplerZeytinburnuspor

Konum

Karagümrük Stadyumu Hakkında

İstanbul’un Fatih ilçesinin Karagümrük semtinde, Fevzipaşa Caddesi üstünde yer alan 6500 seyirci kapasiteli futbol stadyumudur. 

Fevzipaşa Caddesi üzerinde yer alan stadımız, Edirnekapı’daki surların iç kısmında, D-100 karayoluna 1 km uzaklıktadır.

Stadımıza otobüs, tramvay ve metrobüs gibi toplu taşıma seçenekleri kullanılarak da ulaşmak mümkündür. İETT’nin Taksim, Beşiktaş, Eminönü, Vezneciler, Beyazıt, Aksaray, Topkapı gibi merkezlerden kalkan çeşitli otobüs hatları stadın üzerinde bulunduğu Fevzipaşa Caddesi’ndeki “Acıçeşme” durağından geçmektedir.

Stadımıza, T4 Topkapı-Habipler tramvay hattının Edirnekapı durağına 700 metre, Metrobüs hattının Edirnekapı durağına ise 900 metre yürüme mesafesi uzaklıktadır.

Tarihi

Tarihi bir önemi bulunan Vefa Stadyumu 1980’li yıllarda maç günleri dışında halka açık bir stadyum olarak Karagümrük halkının hizmetine sunulmuştur. Bu dönemlerde özellikle çevrede yeteri kadar park olmaması nedeniyle stadyum daha çok çocukların uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir. Kısmen küçük bir kapıdan girildikten sonra ilk olarak konukları uzunca bir yol karşılardı. Bizans kaynaklarına göre bu yol Aetius Sarnıcı’na giden ilk büyük deredir. Yolun devamında stadyuma gelmeden hemen sağda kulüp binası ve antrenman sahası yer alırdı ve bu alanlara uzunca merdivenlerle inilirdi.

Stadyumun üç tarafı bu dönemde de tribündü. Kapalı tribün şimdiki olduğu gibi cadde tarafına bakan alanda kalırdı. Kapalı tribünün üzeri demir sac ile örtülüydü ve uzunca dönem bakımsız kaldığı için çirkin görüntü oluşturmaktaydı. Kale arkası tribünlerin her ikisi de açıktı. Yine bu dönemlerde stadyumun; ana giriş, Edirnekapı tarafı girişi ve araç girişi olmak üzere toplam üç kapısı bulunmaktaydı. Sahanın kapalı tribünün arkasında ve karşı cephesinde yer alan duvarlar Bizans döneminden kalması nedniyle korunmuş ve günümüzde de hala korunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*