Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Letzigrund Stadyumu

Kapasite25.000
Ülkeİsviçre
ŞehirZürih
KulüplerFC Zürich, Grasshopper
Açılış2007
Maaliyet65 Milyon Euro

Fotoğraflar

Konum

Stadyum Hakkında

Stadion Letzigrund, 1926’dan beri yerinde olan eski Letzigrund stadyumunun yerini almak üzere 2007 yılında inşa edildi.

Eski Letzigrund’u yenilemek için planlar uzun süredir mevcutken, Hardturm’da önerilen 30.000 stadyumun ertelenmesi ve Zürih’in yaklaşmakta olan Euro 2008 şampiyonası için stadyuma ihtiyaç duyması üzerine bu planlar aniden hızlandı .

Eski stadyum 2006’da yıkılmış ve bir yıl sonra, 30 Ağustos 2007’de, yeni Letzigrund resmen Weltklasse Zürch atletizm şampiyonasıyla açılmıştır.

Birkaç hafta sonra, 23 Eylül’de, ilk futbol maçı FCZ ile Grasshopper arasındaki derbi ile stadyumda oynandı.

Euro 2008 Şampiyonasında, Letzigrund’da üç grup maçı oynandı. Çünkü turnuva kapasitesi geçici olarak 30.000’den fazla sandalyeye yükseltildi.

Eski Letzigrund, açılışından bu yana FC Zürih‘in evi idi, ancak Grasshopper, Stadion Hardturm’da her zaman kendi maçlarını oynamıştı.

Bununla birlikte, 2007’de Hardturm yeni bir stadyum inşaatı beklentisiyle kapatıldı ve Grasshopper geçici olarak Letzigrund’a taşındı. Yine de çeşitli projeler gerçekleştirilemedi ve şehir şu anda 18.500 koltuk kapasiteli yeni bir stadyum içeren yeni proje üzerinde çalışıyor .

Futbol maçlarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra Letzigrund, dünyanın en önemli bir günlük atletizm etkinliği olan muhtemelen Welklasse Zürich’te sonuçlanan atletizm etkinlikleri için de yaygın olarak kullanılıyor.

Letzigrund, Zürih şehrinin batısında, Zürih şehir merkezine yaklaşık 2,5 kilometre ve ana tren istasyonuna 500 metre mesafede bulunmaktadır.

Stadyuma tramvay 2 ile şehir merkezinden ulaşmak mümkündür. Paradeplatz’dan tramvayya Farbhof yönünde gidin. Durma durağında Letzigrund. Tramvaylar çok düzenli çalışıyor ve yolculuk sadece 10 dakika sürüyor.

Ana tren istasyonundan (Hauptbahnhoff) Albisrieden’e 3 numaralı tramvay, Triemli’ye doğru 14 numaralı tramvay gidebilir. Durakta Stauffacher’a inin ve bir tramvay 2’ye geçin. Biri ayrıca 3 numaralı Albisriederplatz’a gidebilir ve oradan stadyuma 5 ila 10 dakika yürüyebilir.

Letzigrund, demiryolu raylarına yakın bir kısım perakende ve hafif sanayi ile karıştırılmış, ağırlıklı olarak yerleşim bölgesinde bulunmaktadır. Alan oldukça hareketli ve birkaç yerel restoran ve bara sahiptir.

Yeme-içme için diğer ve muhtemel daha iyi seçenekler Langstrasse’nin etrafındaki alan, stadyuma 20 dakikalık yürüme mesafesinde ve tren yollarının karşısındaki yenilenmiş alan Zürich-West (15 dakikalık yürüme mesafesinde). ve kulüpler. Tabii ki, Zürih’in eski şehri de barlar ve restoranlar ile doludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir