Medical Park Stadyumu

Medical Park Stadyum İstatistikleri

Medical park Stadyumu Trabzonspor‘un maçlarını oynayacağı, Türkiye’de deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk spor tesisi olan Akyazı Spor Kompleksi, teknik bakımdan da UEFA kriterlerinin üzerinde özellikler taşıyor.

Kapasite41.461
Loca122
ÜlkeTürkiye
ŞehirTrabzon
KulüpTrabzonspor
Açılış29.01.2017 (Trabzonspor – Gaziantepspor)
Maaliyet230 Milyon TL
Tasarım ASP Architekten, Faruk Kanca
Müteahhit Sarıdağlar İnşaat, STY İnşaat, Yertaş İnşaat
ÇimDoğal Çim

Fotoğraf Galerisi

Kulüp İstatistikleri

Kuruluş1967
RenklerBordo Mavi
Süper lig Kupası6
Türkiye Kupası8
Türkiye Süper Kupası1
Avrupa Kupaları
TaraftarVira
Ezeli RakiplerGalatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş

Konum

Medical Park Stadyumu Hakkında

Trabzonspor‘un maçlarını oynayacağı, Türkiye’de deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk spor tesisi olan Akyazı Spor Kompleksi, teknik bakımdan da UEFA kriterlerinin üzerinde özellikler taşıyor.

Toplam 92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alıyor. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks iken Akyazı Spor Kompleksi’nin aydınlatması ise 3 bin lüks seviyesinde gerçekleştirildi.

Akyazı Spor Kompleksi’nde ayrıca Kamp Eğitim Merkezi ve İl Gençlik Spor Merkezinin binaları da bulunurken, tesis, 2 suni ve 5 doğal çim sahayı da bünyesinde barındırıyor.

Deniz yüzeyine dolgu yapılarak inşa edilen ve bu yönüyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği kazanan Akyazı Stadı’nı çevreleyen membranlar kendi kendini temizliyor.

6 bin 500 ton çeliğin kullanıldığı çatı, hava kirliliğini gideriyor. “Akıllı çatı” olarak bilinen ‘smart roof sistemi’, bu özelliğiyle dünyada 5., Türkiye’de ise bir ilk olarak tarihe geçti.

Medical Park Stadyumu Kapasitesi 41 bin 461 olan statta, 2 bin 954 VIP, 196 protokol, 282 basın ve 80 engelli koltuğu bulunuyor.

  • Bir teknoloji yuvasına dönüştürülen Akyazı’da maç izleyenler, Türkiye’nin en hızlı mobil internetine bağlanacak.
  • Trabzonsporlular, Turkcell’in 4.5G altyapısı sayesinde 375 Mbps hızında kusursuz bir mobil iletişim deneyimi yaşayacak. 
  • Stada gelen 40 bin 461 kişi Turkcell tarafından 514 farklı noktaya kurulan erişim noktası üzerinden, gelişmiş fiber altyapı sayesinde Wi-Fi üzerinden de rahatça internet kullanabilecek.
  • Ücretsiz sunulacak Wi-Fi ile internete bağlanıldığında 1300 Mbps’ye varan ışık hızındaki internetten faydalanılacak.
  • Ayrıca maçlardan görüntülerin yansıtılacağı 15 tane dev video duvarının (video wall) kurulumunu da gerçekleştiren Turkcell, 396 LED TV, 12 adet interaktif kiosk, 125 monitör sağladı. 
  • LED reklam panosu da 4 tribünü çevreleyecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*