Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Old Trafford

Kapasite74.994
Ülkeİngiltere
ŞehirManchester
KulüplerManchester United FC
Açılış 19/02/1910 (Manchester United – Liverpool 3-4
Yenileme 1941, 1946-1949, 1951, 1957, 1973, 1995-2000, 2006

Fotoğraflar

Konum

Stadyum Hakkında

Old Trafford, kulübün son 30 yılda kazandığı başarı sayesinde dünyanın en ünlü stadyumlarından biridir. Standları sahaya yakın olan geleneksel, dört taraflı bir stadyumdur.

1909 yılında inşa edilmiş ve 1910’da resmen açılan Old Trafford, her zaman Manchester United Futbol Kulübü’ne ev sahipliği yapmıştır. Birleşik Krallık’taki en büyük kulüp stadyumu, ikincisi ise sadece Wembley’ye göre kapasite.

Manchester United, ülkenin en başarılı kulüplerinden biri olması nedeniyle, stadyumda da bir müze var ve turlar düzenleniyor. Karşılama günlerinde misafirperverliğin yanı sıra diğer zamanlarda şirket barındırma ve özel kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Stadyumun etkileyici doğası, belki de hiç Manchester’daysanız, belki de kulübün acı şehir rakipleri olan Manchester City’nin zemini Etihad’ın evini ziyaretle bir araya geldiğinizde görülmeye değer.

Tarihi

1909’da Old Trafford’da çalışmaya başladı ve 19 Şubat 1910’da resmen açıldı. Zeminde oynanan ilk oyun Manchester United ile şimdiki şiddetli rakipleri Liverpool arasındaki dostluk maçıydı – United 4-3 kaybetti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Eski Trafford, İngiliz ordusu tarafından bir depo olarak kullanıldı ve Alman bombalama baskınlarına konu oldu. 11 Mart 1941’deki böyle bir baskın, yeniden inşa edilmesi gerektiği anlamına gelen toprağın çoğunu imha etti. 1949’da çatısız olarak yeniden açılmıştır.

1989’daki Hillsborough felaketinden sonra, tüm üst düzey stadyumları tüm koltuklu mekanlara yapma kararı verildi. 1995 yılında North Stand yıkıldı ve yeniden inşa edildi ve stadyumun hem kuzey-doğu hem de kuzey-batı kadranlarına ikinci kademe eklenmesiyle 2006 yılında stadyum tekrar genişletildi.

Eski Trafford sadece futbol maçlarında kullanılmaz. Bazen, her yıl yapılan Süper Lig büyük finaliyle birlikte, rugby ligi ve rugby birliği maçları için bir yer olarak kullanılır. İngiltere, Euro, Dünya Kupası veya Rugby Dünya Kupası gibi önemli spor etkinliklerine ev sahipliği yaparsa, Old Trafford belirli maçlara ev sahipliği yapması istenen ana yerlerden biridir.

Stadyum ayrıca, canlı etkinlikler için mekanı kullanan Status Quo, Rod Stewart ve Bruce Springsteen gibi isimlerle ünlü rock konserleri payını da gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir