Samsun 19 Mayıs Stadyumu

Samsun 19 Mayıs Stadyumu İstatistikleri

Samsun 19 Mayıs Stadyumu, Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan akıllı çok amaçlı stadyum. TOKİ tarafından yaptırılan stadyum 33.919 koltuk kapasitesiyle Samsunspor‘un iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Kapasite33.919
Loca54
ÜlkeTürkiye
ŞehirSamsun
KulüpSamsunspor
Açılış29.07.2017 (Samsunspor – Ankaragücü, 1-0)
Maaliyet107 Milyon TL
TasarımBahadır Kul
MüteahhitAli Acar İnşaat
ÇimDoğal Çim

Fotoğraf Galerisi

Kulüp İstatistikleri

Kuruluş1965
RenklerKırmızı Beyaz
Süper lig Kupası
Türkiye Kupası
Türkiye Süper Kupası
Avrupa Kupaları
TaraftarŞirinler
Ezeli RakiplerTrabzonspor

Konum

Samsun 19 Mayıs Stadyumu Hakkında

Samsun 19 Mayıs Stadyumu, Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan akıllı çok amaçlı stadyum. TOKİ tarafından yaptırılan stadyum 33.919 koltuk kapasitesiyle Samsunspor’un iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

İlk olarak Nisan 2011’de duyurulan proje 2013’teki temel atma töreniyle inşaat aşamasına geçmiş, 2017’de tamamlanmıştır. Stadyumda gerçekleştirilen ilk etkinlik 18 Temmuz 2017 tarihindeki 2017 Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarının açılış töreni olmuş, resmî açılışıysa bundan on bir gün sonra Samsunspor ile MKE Ankaragücü arasındaki dostluk karşılaşmasıyla yapılmıştır.

137.700 m² alan üzerinde kurulu olan stadyum  145 milyonluk maliyetiyle 1988-2018 yılları arasında Avrupa’da inşa edilen stadyumlar arasındaki en ekonomik stadyum olarak kayda geçmiştir. D 010 yolu ile karayolu, tramvay hattı ile de demiryolu ulaşım imkânlarına sahip olan stadyum konumu itibarıyla sanayi tesislerinin yanında bulunduğundan ötürü eleştiri konusu olmaktadır.

Stadyum, yaklaşık 79 bin m² otopark ve yeşil alan, 11 bin m² alışveriş merkezi ve 50 bin m² stadyum olmak üzere toplam 137.700 m² alanda 33.939 kişilik koltuk kapasitesiyle FIFA, TFF ve UEFA’nın belirlediği standartlarda gelişkin fiziki imkanlara sahip olarak inşa edilmiştir.Dikdörtgen tasarıma ve oval kesim köşelere sahip olan stadyumun boylamı kuzey-güney yönünde uzanıyor olup kuzeydoğu ve güneybatı köşelerinden güneydoğu köşesine uzanan çıkıntılar bulunmaktadır. Stadyumun seyir alanı maraton olarak da anılan doğu tribünü, kuzey ile güney kale arkaları ve aile tribünü de denilen batı tribününden oluşmaktadır. Oyun alanıysa 110×74 m uzunluğundaki 8.400 m² alanı kaplayan sahadan oluşuyor olup 228 aydınlatma lambası ile aydınlatılmaktadır. Ayrıca doğu ile güney tribünlerinin kesiştiği ve batı ile kuzey tribünlerinin kesiştiği üst kat köşelerinde iki dijital skor tabelası olup taç çizgileri ile tribünler arasındaki en yakın mesafe 3 m’dir.

 Sporculara ve spor paydaşlarına yönelik dört soyunma odası, iki hakem odası, bir revir odası, bir doping kontrol odası, stadyum yönetimi, UEFA kulüp ağırlama alanı, kurumsal misafir alanı, basın ve konferans odaları bulunmakta; seyircilere yönelik olarak ise batı tribünü içerisinde yer alan 300 kapasiteli VIP ve protokol alanları, 54 loca, UEFA kriterlerine uygun sayıda erkek, kadın ve engelli tuvaletleri, lokanta ve food court, polis merkezi, sağlık merkezi, alışveriş mağazaları, çoklu bilet satış gişeleri bulunmaktadır.  Bunların hâricinde iki enerji hattı birden bulunan statta jeneratör desteği, 19 asansör, açık ve kapalı otopark alanları ile VIP, protokol ve kafile otobüslerine özel park alanları yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*