Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

San Mames Barria

Kapasite53.289
Ülkeİspanya
ŞehirBilbao
Kulüpler Athletic Bilbao
Açılış 16.09.2013 (Athletic Bilbao – Celta Vigo, 3-2)
Yenileme2016

Fotoğraflar

Konum

Stadyum Hakkında

Athletic Bilbao’nun ana sahasından bahsederken, San Mamés Stadyumu ile San Mamés Stadyumu arasında karışmamanız önemlidir. İlki, 2013 yılında açılan ve aynı adı taşıyan eski stadyumun doğrudan yerine geçen mevcut topraktır. Bunun yarısı halk tarafından ödenen paranın yarısından fazlasıyla yaklaşık 211 milyon avroya mal oldu. Orijinal stadyumun hemen bitişiğinde yer alan ve 2003 yılına kadar Bilbao Uluslararası Ticaret Fuarı tarafından işgal edilmiş olarak inşa edildi.

İlginç bir şekilde stadyum aşamalar halinde açıldı. İlk aşamada, dörtte birinin Bilbao’nun orada futbol oyunları oynamasına izin vermek için açıldığı çeyreğin dörtte birinin açıldığı görüldü. Eski stadyumun yıkılması, yenisinin kalanı için yer açtı. Yeni San Mamés, 2015 yılının Kasım ayında Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde Yılın Spor Binası ödülünü kazandı. Hiç şüphe yok ki, turnuva düzenlendiğinde 2020 Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapacak yerlerden biri olarak seçildi. Avrupa çapında.

Tarihi

Athletic Bilbao’nun evi arayabileceği yeni bir stadyum için planlar 2004’ün başlarında yapıldı. 2006’da inşa edilmesi için onay alındı, ancak inşaat çalışmaları 2010’a kadar başlamadı. Kulüp aslında katılmış bir atma töreni düzenledi. Bask Ülkesi Lehendakari’si Patxi López gibi insanlar tarafından; Biscay Genel Başkan Yardımcısı José Luis Bilbao; Bilbao kenti Belediye Başkanı Iñaki Azkuna ve Real Federación Española de Fútbol’un Başkanı Ángel María Villar.

Stadyumun yerini almak üzere inşa edilen futbol sahası 100 yıl boyunca açık kaldı, yerine San Mamés ilk kez Athletic Bilbao ile Celta Vigo arasında bir maç yapacak. Eski UEFA Başkanı Michel Platini, San Mamé’leri “harika bir stadyum” olarak nitelendirdi ve Bilbao şehrinin stilistik seçimlerine uygun bir futbol sahası tasarlama kararı aldı. Tasarım, stadyumdaki akustiği de dikkate alarak, gürültü seviyelerinin optimum olmasını sağlamak için stantları yapılandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir