Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Signal Iduna Park

Kapasite81.359
ÜlkeAlmanya
ŞehirDortmund
KulüplerBorussia Dortmund
Açılış 1974 (Borussia Dortmund – Schalke 0-3)
Maliyet2006 yenileme – 200 Milyon Euro

Fotoğraflar

Konum

Stadyum Hakkında

Ballspielverein Borussia 09 eV Dortmund, ya da daha iyi bilindiği gibi Borussia Dortmund’un evi resmen Signal Iduna Park olarak adlandırılıyor. Bunun nedeni, sigorta şirketi Signal Iduna Group’un Aralık 2005’te 2021 yılına kadar sürecek olan stadyumun sponsorluk anlaşmasını kabul etmeleridir. Şirketin stadyumu destekleme kararından önce, tüm dünyada Westfalenstadion olarak biliniyordu. Birçok destekçi hala bu isimde diyor.

Almanya’daki en büyük stadyum olan ve 81.359 destekçi hem oturma hem de güvenli oturma alanlarında lig maçları için zemine izin verdi. Uluslararası maçlarda, destekçilerin sadece oturma bölümlerine girebilmesi ve ayakta durmasına izin verilmemesi nedeniyle kapasite 65.829’a düşürülmüştür. Büyük kapasite, canlılığı ve rengi ile ünlü olan ‘Sarı Duvar’ ile zemine inanılmaz bir atmosfer verir. Çok etkileyici bir manzara The Times gazetesi dünyanın en iyi futbol stadyumu adını verdi.

Tarihi

Dortmund oyunlarını Stadion Rote Erde’de oynardı, ancak 1960’larda kulübün giderek artan popülaritesi, kulübün ilerleyişi için sürdürülebilir bir seçenek olmadığı anlamına geliyordu. Bununla birlikte hala varlığını sürdürmekte ve bunun yerine Borussia Dortmund II ekibi tarafından kullanılmaktadır. BVB’yi izlemek isteyen destekçilerin sayısındaki artış bile olsa, ne kulüp ne de şehir yeni bir stadyum inşa etmeyi göze alamazdı. Ancak 1971’de Köln, 1974 Dünya Kupası maçlarına ev sahipliği yapma planlarını geri çekti ve bunun yerine Dortmund seçildi. Köln’de yeni bir stadyum inşa edilmesine tahsis edilen para, bu nedenle Dortmund’a devredildi, yani yeni bir stadyum uygun oldu.

Zemin, temel olarak kapasitesini arttırmak amacıyla yıllar içinde sayısız dönüşümden geçti. En son genişleme 2006 yılında yine bir Dünya Kupasına ev sahipliği yapmak üzere seçildiğinde gerçekleşti. BVB’nin dünyadaki herhangi bir kulübe en yüksek katılım oranına sahip olduğunu düşünerek kulübün yerin büyüklüğünü genişletmeye devam etmesi şaşırtıcı değildir. Zemin, Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın üçüncü en büyük uçuş alanıdır, sadece Camp Nou ve Santiago Bernabéu’nun arkasındadır. İki Dünya Kupasının yanı sıra, Heysel felaketinin ardından Avrupa’nın askıya alınmasının ardından Liverpool’un ulaştığı ilk Avrupa finali olan 2001 UEFA Kupası Finaline de ev sahipliği yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir