Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Spor Toto Akhisar Stadyumu

Spor Toto Akhisar Stadyum Bilgileri

Kapasite12.139
ÜlkeTürkiye
ŞehirManisa
KulüpAkhisarspor
Açılış28.01. 2018 Akhisarspor- Antalyaspor
İnşaat Süresi2014- 2017
Maliyet78  Milyon TL
TasarımAdnan Kazmazoğlu
MüteahhitMay İnşaat
Otopark550
SahaHibrit Çim

Fotoğraflar

Deplasman Tribünü 640 Kişiliktir

Oturma Planı

Konum

Stadyum Bilgileri

Spor Toto Akhisar Stadyumu ya da diğer adıyla Akhisar Arena,Türkiye’deki Manisa ilinin Akhisar ilçesinde bulunan stadyumdur. Stadyum başta futbol olmak üzere çeşitli spor müsabakaları ve etkinlikler için mimar Adnan Kazmaoğlu tarafından tasarlanmıştır. Stadyum, 12.139 seyirci kapasitelidir ve on yıllığına aylık maç başına 10 bin ₺ karşılığında Akhisar Belediyespor’a kiralanmıştır.

Stadyumdaki ilk spor müsabakası 2017-18 Süper Lig sezonunun ikinci yarısında, 28 Ocak 2018’de Antalyaspor ile yapılan karşılaşma ile gerçekleştirildi

Spor Toto Akhisar Belediye Stadyumu Akhisar ‘ı simgeleyecek çağdaş, high-tech bir yapı olarak tasarlandı. 12.000 kişilik stadyum 2000 kişilik kapalı spor salonu ve 600 araç kapasiteli kapalı otoparktan oluşmaktadır. Yapının kullanım alanları ve tribünler betonarme sistem olarak tasarlanmış; tribün çatı örtüsü çelik konstrüksiyon ve membranla kompoze edilmiştir. Çelik konstrüksiyon strüktürü ve formu, Akhisar’ın simgesi sayılan zeytin ağacının yaprak formundan hareketle yaprak biçimli çelik modüllerin yan yana gelmesiyle şekillenmiştir.

Akhisar Spor’un renklerini içerek bu örtü, spor kompleksinin ana görsel karakterini oluşturmaktadır. Yapıların etrafı adeta bir kent meydanı niteliğinde düzenlenerek aydınlatmalı sert zemin peyzajı yapılmıştır. Kapalı otoparklardan, doğrudan bu meydana çıkılmaktadır. Merdiven ve araç rampalarının üst kısımları aydınlatma öğeleri olarak değerlendirilmiştir.

Kapalı spor salonu çok maksatlı salon olarak tasarlanmış; spor karşılaşmaları dışında çeşitli aktiviteler için kullanılabilecek şekilde düzenlenmiştir. Basketbol, voleybol ve hentbol sporları yanı sıra fitness center, yoga-pilates ve dans salonları kullanımı çeşitlendirmektedir. Ayrıca, spor salonu giriş fuayeleri sergi salonu olarak kullanılabilecektir.

Spor Toto Akhisar Belediye Stadyumu mimarisi; nitelikleri, teknik kapasitesi ve çeşitli kullanım imkanlarıyla Akhisar sporunu, sporcularını ileri hedeflere taşıyan, sporun yanı sıra aktif bir sosyal merkez oluşturmayı amaçlayan bir yaklaşımla tasarlanmıştı

One thought on “Spor Toto Akhisar Stadyumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir