Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

St. Jakob-park

Kapasite38.512
Ülkeİsviçre
ŞehirBasel
KulüplerBasel FC
Açılış2001
Yenileme2009

Fotoğraflar

Konum

Stadyum Hakkında

St. Jakob-Park, FC Basel 1893’ün ya da basitçe Basel’in evi oldu, 2001’den beri resmen kulübün yeni alanı olarak açıldı ve kafa karıştırıcı olarak adlandırılan St. Jakob Stadyumu’nun yerini aldı. Eski zemin dünya futbolunda iyi biliniyordu ve 1954 Dünya Kupası’nda ve çok sayıda Kupa Galibi Kupa finalinde maçlara ev sahipliği yaptı. Maalesef 1990’lı yılların her santimine bakıyordu ve bu yüzden St. Jakob-Park’ı kurma kararı alındı.

Basel merkezli mimarlar Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan stadyum, 2008 Avrupa Şampiyonasında önemli bir rol oynamak ve 140 milyon Euro’nun üzerinde bir maliyete mal oldu. Turnuva Avusturya ve İsviçre tarafından ortaklaşa yapıldı ve FC Basel’in sahasında üç grup maçı, iki çeyrek final ve yarı final oyunlarından biri gerçekleşti. Ayrıca tüm İsviçre oyunlarına ve yarışmanın açılış törenine ev sahipliği yapmak için kullanıldı.

2016 Europa League’in finali için mekan olarak kullanılmasından önce zemin yenilendiği için, stadyum olabileceği kadar güncel. Bu, yakın gelecekte zeminde herhangi bir değişiklik olma ihtimalinin olmadığı anlamına geliyor.

Tarihi

Jakob Stadyumu, 1954’ten 1998’de kapatılıncaya kadar FC Basel 1893’ün evi idi. Bu zemin, Uruguay’ı 7-0 kazanan ünlü bir galibiyet de dahil olmak üzere, 1954 Dünya Kupası’nda maçlar için bir yer olarak kullanılan, tarihin köklü bir geçmişine sahipti. İskoçya. Ayrıca, UEFA Kupa Galipleri Kupası için dört ayrı etkinlikte mekan olarak kullanılmıştır. Maalesef yaş stadyumun üstesinden gelmeye başladı ve 1990’ların başında FC Basel’in oyunlarının oynaması için yeni bir yer inşa etme kararı alındı.

Sadece kulüp ve yerel bölge tarafından bilinen nedenlerden dolayı, yeni stadyumun adı biraz kafa karıştırıcı olan St. Jakob-Park olarak adlandırılacaktı. Tüm İsviçre’deki en büyük futbol sahasıdır ve kapasitesini yıllar içinde azaltmıştır. Başlangıçta 33.433 destekçiye ev sahipliği yapabilirdi, ancak bu, bir ev sahibi mekan olduğu 2008 Avrupa Şampiyonası için zaman içinde 42.500’e çıkarıldı. Bugünlerde İsviçre Süper Ligi’nde maçlar için 38,512, İsviçre uluslararası maçlar için 37,500 ve müzik konserleri için 60,000’i ağırlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir