Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Taksim Stadyumu

Kapasite8.000
ÜlkeTürkiye
Şehirİstanbul
Kulüpler
Açılış1921
Kapanış1940

Fotoğraflar

Stadyum Hakkında

Taksim Stadı, bugün ki Taksim Parkı’nın yerinde 1921-1939 arasında var olan Taksim Kışlası’nın avlusunda yapılan, İstanbul’un ilk stadıdır.

Fenerbahçe’nin 29 Haziran 1923 günü General Harrington Kupası’nı burada kazanmıştır. İngiliz karmasına karşı mücadele eden Fenerbahçe takımı maçı 2-1 kazanmıştır. Gollerin ikisi de Zeki Rıza Sporel tarafından atılmıştır. İngiliz karmasının golü ise Chelsea’de de forma giyen Willie Ferguson atmıştır. Maç sonunda çok sevinen taraftarlar futbolcuları omuzlara alarak Beyoğlu caddelerinde dolaştırmışlardır. Lozan Antlaşması için İsviçre’de bulunan İsmet İnönü’ye iletilen haber üzerinde İsmet Paşa telgraf ile yanıt vermiştir. Telgrafta “Heyetimiz adına hepinizi mutlulukla tebrik eder, meserretle gözlerinizden öperim.” demiştir. O zaman ki kupayı kazanan Fenerbahçe’nin kadrosu şu şekildeydi:

Şekip Kulaksızoğlu, Hasan Kamil Sporel (K), Cafer Çağatay, Kadri Göktulga, İsmet Uluğ, Fahir Yeniçay, Sabih Arca, Alaattin Baydar, Zeki Rıza Sporel, Ömer Tanyeri, Bedri Gürsoy…

İstanbul’un kurtuluşundan sonra stadı tekrar devir alan Said Bey bu sefer stadı Menazır zade Abdülaziz Bey adında bir tüccara bıraktı. 26 Ekim 1923′te Türk Milli Futbol Takımı ilk maçını bu stadyumda Romanya’ya karşı oynadı. 1923-1936 yılları arasında Türkiye Millî Futbol Takımı’nın 9 maçına ev sahipliği yaptı. Zamanla futbolun dışında Güreş, atletizm ve bisiklet yarışları da düzenlendi. 1939′da dönemin İstanbul valisi Lütfi Kırdar tarafından başlatılan Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi çalışmasında bu kışla yıkılarak yerine Taksim Parkı yapıldı. Taksim Stadı iki ahşap tribünü ile yaklaşık 8.000 kişi alabiliyordu.

1923’te Romanya ile oynanan ilk milli maçımızı da bu statta oynamışız. (İlk milli maça çıktığımızda, henüz İstiklal Marşı’mız bestelenmemiş olduğu için ulusal marşların okunduğu seremonide “Katibim” şarkısı hep bir ağızdan söylenmiştir ulusal marş olarak…) Bu maçta, futbol tarihimizdeki ilk milli golümüzü de Zeki Rıza Sporel atmıştır.

“Stadın kapasitesi için “8.000 kişilik” gibi bir rakam veriliyor ama bu rakam biraz göz kararı verilmiş gibi sanki. Biraz sıkıştırırsan alır herhalde. Nihayetinde locayla, koltukla uğraşmıyorlar, şanslı olanlar tabureye oturuyor, kalanı dolmuş usulü, kaç kişi girebilirse içeri

Tarihi

Taksim Stadyumu, 1921-1940 yılları arasında İstanbul şehrinin ana stadyumuydu ve kentin büyük kulüplerine ev sahipliği yaptı.

1921 yılına kadar, kentin topluluk stadyumu Şükrü Saracoğlu’nun öncülüydü, o zamanlar tek bir tribün ile basit bir stadyumdu.

Bu nedenle şehir, 19. yüzyılın başlarında inşa edilmiş ve ana Taksim Meydanı’nda bulunan büyük ve mimari açıdan ince bir bina olan Taksim Askeri Kışlası’nın avlusuna yeni bir stadyum inşa etmeye karar verdi.

8.000 ila 10.000 kişi tutabilecek ahşap tribünler yapıldı ve stadyum 1921’de açıldı.

İki yıl sonra, Taksim Stadyumu, Osmanlı Devleti’nin dağılmasından sonra Türk milli takımının ilk karşılaşmasının yapıldığı yerdi.

1934 yılında Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki dostluk, kalabalığın yanı sıra oyuncuları da dahil eden sahada büyük bir kavgaya yol açtı. Sonuç, her iki kulüp arasındaki dostlukların sonu oldu.

O zamana kadar, Taksim Stadyumu artan kalabalık için çok küçük hale geldi ve Fenerbahçe, Şükrü Saracoğlu‘na geri döndü.

Sırasıyla İstanbul şehri, Boğaz nehrine yakın yeni bir stadyum inşa etmeye karar verdi. Bu stadyumdaki çalışmalar, İnönü Stadi , 1939’da başladı, ancak İkinci Dünya Savaşı’nın patlaması nedeniyle 1947’de tamamlandı. Beşiktaş JK’nın daimi evi olacaktı ve Ali Sami Yen Stadyumuna taşınana kadar Galatasaray’ın evi olacaktı.

Taksim Stadyumu 1940 yılında yıkılmış ve daha sonra Taksim Meydanı’nın yanında bulunan Taksim Gezi Parkı olan bir parka dönüştürülmüştür.

TAKSiM STADI’NIN UNUTULMAYAN ANLARI

*1921’de Taksim Stadı’nın avlusuna kurulan ringde ilk resmi boks müsabakaları gerçekleşti.
*1921’de sekizer kişiden oluşan takımlar arasında ilk halat çekme müsabakaları yapıldı.                 
*1925’te Taksim Stadı’ndaki atletizm pisti, Türkiye’nin ilk bisiklet pist yarışlarına sahne oldu.
*10 Mayıs 1929’da Fenerbahçe-Galatasaray lig maçında Fenerbahçe’li Zeki Rıza (Sporel) ile çarpışan Galatasaraylı Mehmet Nazif’in ayağı kırıldı. Taksim Stadı’ndaki ilk ciddi sakatlık buydu.
*22 Mayıs 1931’de Fenerbahçe-Olimpiyakos futbol müsabakasında seyirci ve hasılat rekoru kırıldı. 76’ncı dakikada Alaaddin Baydar’ın attığı golle maçı 1-0 kazanan Fenerbahçe,  6 bin 972 liralık hasılatla rekora imza attı.
*1933’te Taksim Stadı’nda Sait Çelebi’nin anlatımıyla radyodan ilk naklen yayın gerçekleşti.
*9 Eylül 1939’da Silahlı Kuvvetler’den alınan projektörlerin kışlanın saçaklarına yerleştirilmesiyle, futbol tarihimizin ilk gece müsabakası yapıldı. Fenerbahçe-Beyoğlu Spor karşılaşması 4-2 Fenerbahçe’nin galibiyetiyle sonuçlandı. İlk golü Fenerbahçeli Küçük Fikret attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir