Tottenham Hotspur Stadyumu

Tottenham Hotspur Stadyumu İstatistikleri

Tottenham Hotspur Stadyumu Londra şehrinde eski White Hart Lane stadyumu yerine yapıldı, yeni stadyumun kapasitesi 62.062 kişilik.

Kapasite62.062
Ülkeİngiltere
ŞehirLondra
Kulüp Tottenham Hotspur
Açılış Tottenham Hotspur 2-0 Crystal Palace
Maliyet 1.2 milyar Euro

Fotoğraf Galerisi

Konum

Tottenham Hotspur Stadyumu Hakkında

Tottenham Hotspur, 1899’dan 2017’ye kadar White Hart Lane’i eve çağırdı. Toprağın inşa edildiği alan aslen bir bira zinciri olan Charringtons’un sahibi olduğu ve kullanılmadığı bir çocuk odasıydı. Zemin, 20. yüzyılın başlarında Stamford Bridge, Villa Park ve Old Trafford gibi zeminler tasarlamış olan ünlü stadyum tasarımcısı Archibald Leitch tarafından yeniden geliştirildi. 2019 yılında, White Hart Lane ile aynı alanda inşa edilen mevcut Tottenham Hotspur Stadyumu’na taşındılar.

Spurs’a gelince, ün kazanacakları çok sayıda iddia var. Örneğin, FA Cup’ı kazanan, ligin takımı olmayan takım, örneğin, takım kurulduktan 19 yıl sonra 1901’de elde ettikleri bir şey. Ayrıca 20. yüzyılda 1960-1961’de yaptıkları bir lig ve FA Cup çiftini kazanan ilk takım oldu. 2017 yılında kulüp, üzerine 2019’da Tottenham Hotspur Stadyumu’nun hayali adıyla açılan yeni bir stadyum inşa etmek için White Hart Lane’i yıkma kararı aldı.

Her yeni futbol sahasında olduğu gibi, Tottenham Hotspur Stadyumu’nun gerçek tarihi henüz yazılmamıştır. Size söyleyebileceğimiz, önümüzdeki 20 yıl boyunca Tottenham bölgesini tamamen yenilemek için tasarlanan yeni Northumberland Geliştirme Projesi’nin merkezi olarak mekana önceden verildiği. Yeni zeminin ardındaki fikir ilk olarak 2007’de toplandı ve ertesi yıl ileriye dönük olarak verildi, ancak inşa edilmesi için planlar yapılmadan önce tasarıma çok sayıda değişiklik yapıldı. İnşaat planları 2015 yılında ciddi bir şekilde başladı, White Hart Lane 2016-2017 sezonunun sonunda yıkıldı ve sonrasında yeni stadyum inşa edildi.

2013 yılında kulüp sadece yeni stadyumun genel planlarını teyit etmekle kalmadı, aynı zamanda çok amaçlı bir yer haline getirme planlarını da duyurdu. İki yıl sonra, ABD’deki Ulusal Futbol Ligi ile Tottenham Hotspur Stadyumu’nda oynanan bazı Amerikan futbol oyunlarını görmek için bir anlaşmaya varıldı ve yılda iki maç on yıl için planlandı. White Hart Lane’in yıkılmasından önce küresel mimarlık firması Populous, yeni zeminin son tasarımından sorumluydu. Spurs, kendi oyunlarını Wembley’de oynadı, bir yerin yıkılması ve diğerinin yapımı gerçekleşti.

Yeni stadyumdaki ilk oyunu Spurs, Kristal Saray karşısında, ışıklar altında Premier League London derby yaptı. Ev sahibi takım, 2-0 galibiyet aldı. Son Heung-Min, stadyumdaki ilk rekabetçi golü attı. Lucas Moura, 4-0 galibiyetiyle Huddersfield karşısında oynanan ev sahibi oyunda ilk golü attı. Ayrıca çeyrek finalde ilk bacağında oynanan ilk Şampiyonlar Ligi maçında Manchester City’i 1-0 mağlup ettiler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*