Türk Telekom Stadyumu

Türk Telekom Stadyumu Bilgileri

Türk Telekom Stadyumu Galatasaray’a ev sahipliği yapmaktadır. Stadyum 2011 yılında açılmıştır. 52.650 kişilik olan stadyum Uefa standartlarındadır.

Kapasite52.650
Loca198
ÜlkeTürkiye
Şehirİstanbul
KulüpGalatasaray
Açılış15.01.2011 (Galatasaray – Ajax )
Maaliyet120 milyon €
TasarımArchitekten Stuttgart
MüteahhitVaryap, Uzunlar
ÇimHibrit Çim

Fotoğraf Galerisi

Kulüp İstatistikleri

KuruluşEkim 1905
RenklerSarı Kırmızı
Süper lig Kupası22
Türkiye Kupası18
Türkiye Süper Kupası6
Avrupa Kupaları2
TaraftarUltrAslan
Ezeli RakiplerFenerbahçe, Beşiktaş

Konum

İlk Bakışta Stadyum Türk Telekom Stadyumu

Mimar Mete Arat liderliğinde inşa edilen stadyum, Almanya-Stuttgart kökenli ASP (Arat-Siegel + Partner) bürosunun koordine ettiği bir konsorsiyum tarafından planlanmış; Teknik, mekanik ve elektrik projesi Obermeyer, statiği ise SBP firması tarafından hazırlanmıştır.

Türk Telekom Stadyumun Özellikleri

Tabanı elips şekilde tasarlanan stadyumun, Enine ekseni 190 metre, boyuna ekseni ise 228 metredir.

Türk Telekom Stadyumu’nun 52.650 kişi kapasiteli tribünleri, 4 kattan oluşur.

Toplamda 198 loca ve 4.500’den fazla VIP koltuğu ile Türkiye’nin en büyük VIP alana sahip stadyumudur.

Loca kapasiteleri 6 ile 27 kişi arasında değişip loca içi koltuklar ile beraber 6.231 VIP koltuk sayısına ulaşır. Locaların 65’i Güney, 49’u Batı 52’si Doğu ve 32’si Kuzey’de yer alır.

Türk Telekom Stadyumun İlkleri

Türkiye’de 2016 UEFA kriterlerine uyan ilk ve tek stadyumdur.

UEFA 5 yıldızlı Stadyum, Stadium Business Awards’11 organizasyonunda Emirates Stadium, Staples Center, AVIVA Stadium gibi dünyanın sayılı stadları ile ‘Yılın Stadı’ dalında aday gösterilmiştir.

Atatürk Olimpiyat Stadı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük stadı olma özelliğini taşır.

Stadyumda Yeme-İçme

Doğu ve batı tribünlerinin ortasında konumlanmış VIP salonları, VIP kombine sahiplerinin yiyecek ve içecek eşliğinde sosyalleşebileceği alanlar sunar. Ayrıca stadın 2. ve 3. katlarının büyük bir kısmı koridor boyunca yine VIP koltuk ve loca sahiplerinin yararlanabileceği büfeler ve masalar ile donatılmıştır.

Stadyum, her katında ve her tribününde taraftarların sosyalleşebileceği alanlara sahiptir. Atıştırmak ya da kahve içmek isteyenler için Türk Telekom Stadyumu’nun 1. ve 4. katları ile Aslanlı Yol’da 33 farklı büfe bulunmaktadır.

Türk Telekom Stadyumu Kuzey Tribünü 3. katta bulunan 350 kişilik kapasitelik restoran, önünde tamamen misafirlerine ayrılmış özel bir tribüne sahiptir.

Engelsiz Stadyum

Türk Telekom Stadyumunun engelli misafirler ve refakatçileri için güney tribününde 88 adet, kuzey tribününde 30 adet, doğu tribününde 29 adet ve batı tribününde 29 adet olmak üzere, toplam 176 kişilik yer ayrılmıştır.

Bu alanların tümü tekerlekli sandalye kullanan misafirlerimizin de rahatlıkla giriş-çıkış yapabilecekleri ve refakatçileri ile birlikte oturabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Tüm tribünlerde engelli tuvaletleri mevcuttur.

Türk Telekom Stadyumu’nun güney bölümünde engelli misafirlerimiz için ayrılmış olan sınırlı sayıda açık otopark alanı da bulunmaktadır.

Stadyuma Ulaşım ve Otopark Hizmetleri

Türk Telekom Stadyumu’nun altında 2.900 araçlık VIP otoparklar bulunmaktadır. Otopark 4 katlı olup, 2 katından Doğu ve Batı VIP salona asansörler ile direk giriş yapılabilmektedir.

Türk Telekom Stadyumu aynı zamanda Türkiye’de metroya kapısı olan tek stadyumdur.

Stadyumda Etkinlikler

Türk Telekom Stadyumu, 300 kişilik bir konferans salonuna sahiptir. Konser, toplantı, showroom, maç günü ve maç günü dışında kurumsal ağırlamalara ev sahipliği yapar.

Stadyum Mağazaları

Türk Telekom Stadyumu’nun içerisinde 6 adet GS Store mağazası bulunmaktadır.

Güncel Galatasaray Transferleri için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*