UEFA Ülke Sıralaması

UEFA Ülke Sıralaması 2019 -2020 sezonu verilerini yansıtmaktadır.

Son Güncelleme Tarihi : 13.12.2019 Saat :09:00

#Ülkeler15/1616/1717/1818/1919/20G.PuanT.Sayısı
1ispanya23,92820,14219,71419,57114,35797,7127/7
2İngiltere14,25014,92820,07122,64214,57186,4627/7
3Almanya16,42814,5719,85715,21412,42868,4986/7
4İtalya11,50014,25017,33312,64210,78566,5105/7
5Fransa11,08314,41611,50010,5838.50056,0822/6
6Portekiz10,5008,0839,66610,9009,70048,8494/5
7Rusya11,5009,20012,6007,5834,66645,5496
8Belçika7,40012.5002.6007.8007,20037,5002/5
9Hollanda5.7509,1002.9008,6008,80035,1502/5
10Ukrayna9,8005.5008.0005,6004,60033,5001/5
11Türkiye6,6009,7006,8005.5004.20032,8001/5
12Avusturya3,8007,3759,7506.2005.00032,1252/5
13Danimarka5.5008.5005.2504,8753,37527,5001/4
14Çek Cumhuriyeti7,3005.5005.5006,5002.50027,3005
15Kıbrıs3.0005.5007.0006,1255,12526,7501/4
16İskoçya3.0004,3754.0006,7508.50026,6252/4
17Yunanistan5,4005,8005,1005,1004,30025,7001/5
18Sırbistan4,2502,8756,3756.0006.00025,5004
19Hırvatistan4.5005,1255,1255.7504,37524,8754
20İsviçre5,3004,3006,5003,9004,40024,4001/5
21İsveç4,7502,7505,3754.1255.75022,7501/4
22Norveç7.2501,3754.0005,3753,75021,7504
23İsrail2,2506,7505,6252,6252,37519,6254
24Kazakistan4,6252,7504,2504,2503,37519,2504
25Belarus5,1253.0003,2505.0002.50018,8754
26Azerbeycan4,3754,2504,3752,3753,37518,7504
27Bulgaristan1.0004,2504.0004.0004.12517,3751/4
28Polonya5.5003,8752,8752,2502,12516,6254
29Romanya2,2503,3002.9002,3755,37516,2001/4
30Slovakya3,7502,1251,8755,1253.00015,8754
31Lihtenştayn5.0002.5002.0001.5002.50013,5001
32Slovenya1.0002,2504,6253.1252.00013.0004
33Macaristan1,6251,8751,6253,2504.50012,8754
34Lüksemburg0.7500.7500.8752,6253.0008.0004
35Litvanya0.7500.5002,3752,6251,6257,8754
36Ermenistan1,6251,1250.6251.5002,7507,6254
37Letonya1,6251,3750.7501,6252,2507,6254
38Arnavutluk2,1250.8752,6251.0000.7507,3754
39Kuzey makedonya1.5001,2503.1251.0000.5007,3754
40Bosna-Hersek1.5000.5001,3752.0001.5006,8754
41Moldova1,2500.8752,7501,1250.7506,7504
42İrlanda0.7002,6251,1251.0001,2506,7004
43Finlandiya1.0001,7501,2500.8751,6256,5004
44Gürcistan0.6251,1250.1251,6252,2505.7504
45Malta0.8751,2501,3751.5000.7505.7504
46İzlanda1,1251.0001,1251.5000.6255,3754
47Galler1.5001.0000.5001.0001.0005.0004
48Kuzey Irlanda0.7500.5000.7500.5002,3754,8754
49Cebelitarık0.7501.5000.5001.0001.0004,7503
50Karadağ1.0000.8751,1250.3751.0004,3754
51Estonya1.0001,3750.6250.5000.8754,3754
52Kosova0,0000,0000,0002.5001.5004.0002
53Faroe Adaları0.3750.3750.7501,1251,1253,7504
54Andorra0.1660.1660.1660.8331.5002,8313
55San Marino0,0000,0000.1660.5000,0000.6663

# UEFA Ülke Puanı 2020

Katılım dağılımı Şeması

Sıralama
#Grup – ElemePlayoff – Eleme
1 – 44 – 02 – 1
5 – 62 – 11 – 2
7 – 101 – 11 – 2
11 – 15 0 – 20- 3
16- 510-10-3

UEFA Ülke Sıralaması Puanlama

Eleme turlarında;

→ Galibiyet: 1 puan
→ Beraberlik: 0.5 puan

Gruplar ve sonrasında;

→ Galibiyet: 2 puan
→ Beraberlik: 1 puan

NOT: Penaltı atışları hesaplamaya dahil edilmez. 120 dakika sonucu ise dahil edilir.

Bonus puanlar;

→ Şampiyonlar Ligi gruplarına kalma: 4 puan
→ Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkma: 5 puan
→ Çeyrek finale kalma (Ş.L. ve U.A.L.): 1 puan
→ Yarı finale kalma (Ş.L. ve U.A.L.): 1 puan
→ Finale kalma (Ş.L. ve U.A.L.): 1 puan

Yukarıdaki veriler çerçevesinde alınan puanlar toplanır ve o yıl Avrupa kupalarına katılan takım sayısına bölünerek ülke puanı hesaplanır.

UEFA Ülke Sıralaması KULÜP KATSAYILARI

Takımların Avrupa kupalarındaki performanslarına göre yapılan sıralamada kullanılan puan sistemidir. Son 5 yılda kazanılan puanlar toplanarak hesaplanır.

Şampiyonlar Ligi:

→ Birinci eleme turunda elenme: 0.5 puan
→ İkinci eleme turunda elenme: 1 puan
→ Gruplara kalma bonusu: 4 puan
→ Gruptan çıkma bonusu: 4 puan
→ Gruplar ve sonrasında alınacak her galibiyet: 2 puan
→ Gruplar ve sonrasında alınacak her beraberlik: 1 puan
→ Çeyrek final bonusu: 1 puan
→ Yarı final bonusu: 1 puan
→ Final bonusu: 1 puan

NOT: Şampiyonlar Ligi play-off turuna elenen takımlara puan verilmez. Çünkü bu turda elenen takımlar Uefa Avrupa Ligi’nde yoluna devam eder.

Uefa Avrupa Ligi:

→ Birinci eleme turunda elenme: 0.25 puan
→ İkinci eleme turunda elenme: 0.5 puan
→ Üçüncü eleme turunda elenme: 1 puan
→ Play-off turunda elenme: 1.5 puan
→ Gruplar ve sonrasında alınacak her galibiyet: 2 puan
→ Gruplar ve sonrasında alınacak her beraberlik: 1 puan
→ Çeyrek final bonusu: 1 puan
→ Yarı final bonusu: 1 puan
→ Final bonusu: 1 puan

NOT: Bu puanlara ek olarak, o sezonki ülke puanının %20’si takımlara eklenir. 2018-2019 sezonundan itibaren ülke puanı ekleme uygulaması kaldırılacaktır. Eğer kulüp katsayısı ülke katsayısının % 20’sinden düşükse ülke katsayısının % 20’si kulüp katsayısı olarak alınacaktır.

NOT: Uefa Avrupa Ligi gruplarına katılmaya hak kazanan bir takımın en az 2 puan alması garantidir. Grup maçlarını 1 beraberlik-5 mağlubiyetle bitiren bir takım, beraberlik nedeniyle 1 puan ve en az 2 puan şartını sağlamak için +1 bonus puan alır. Grup performansı ile 2 puanı aşan takımlara ayrıdan bonus verilmez.