Ülker Stadyumu

Ülker Stadyumu İstatistikleri

Ülker stadyumu diğer adıyla Şükrü Saraçoğlu stadyumu 47.834 kapasiteli olup Fenerbahçe’ye ev sahipliği yapmaktadır, Stadyum 2006 yılında en son halini almıştır.

Kapasite47.834
Loca100
ÜlkeTürkiye
Şehirİstanbul
KulüpFenerbahçe
Açılış2006
Maaliyet70 Milyon €
TasarımA&Z Aksu Mimarlık
ÇimHibrit Çim

Fotoğraf Galerisi

Kulüp İstatistikleri

Kuruluş1907
RenklerSarı Lacivert
Süper lig Kupası19
Türkiye Kupası6
Türkiye Süper Kupası3
Avrupa Kupaları
TaraftarGenç Fenerbahçeliler
Ezeli RakiplerGalatasaray, Beşiktaş

Konum

Ülker Stadyumu Bİlgileri

Şükrü Saracoğlu Stadyumu‘nun bugün durduğu site, Türk futbolu tarihinde aslında çok önemli. Zemin inşa edilmeden önce sadece Papazın Çayırı olarak bilinen ya da papazın alanıydı. Ülkenin ilk futbol sahası oldu ve lig ilk sıradayken sayısız İstanbul Futbol Ligi maçının yeri oldu. Arazi, Osmanlı Sultan II. Abdülhamid’den oynamak isteyenler için kiralandı.

Başlangıçta Birlik Kulübü Alanı seçildi, çünkü Birlik Kulübü bakımı için en fazla para bağışladı. Ancak Galatasaray, Beşiktaş ve tabii ki Fenerbahçe de dahil olmak üzere kentin en ünlü ekipleri tarafından kullanıldı. 1922’de Taksim Stadyumu inşa edildi ve zemin önemini yitirdi. İlk kez 1933’te Şükrü Saracoğlu’nun kulüp başkanı ve aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olmasıyla doğrudan satın alınmadan önce Fenerbahçe‘ye kiralandı.

Ülker Stadyumu Tarihçesi

Fenerbahçe, 27 Mayıs 1933’te Şükrü Saracoğlu olarak bilinen stadyumu satın aldığında, kendi stadyumuna sahip olan ilk futbol kulübü oldu. Şehrin başka bir yerinde açılan daha yeni ve daha modern olan Taksim Stadyumu’ndan 3.000 daha büyük olan 25.000 kapasiteye sahipti. Fenerbahçe Stadyumu olarak yeniden adlandırıldı ve kulüp, o sırada CHP hükümetinde oldukça yüksek olan Şükrü Saracoğlu’nun kendisi sayesinde satın alma kabiliyetine yardımcı oldu.

Saracoğlu daha sonra Türkiye Başbakanı oldu ve 1998’de şerefine yer değiştirildi. Aynı zamanda kulüp, stadyumu tamamen yenileyeceklerini ve böylelikle kesintileri olabildiğince en aza indireceklerini söyledi. Bu, 1999’dan 2006’ya kadar yedi yıl boyunca yaklaşık 85 milyon dolar maliyetinde gerçekleşti. İşin sonunda kapasite sadece 50.000’den fazlaya yükseltildi. Sizin için biraz önemsiz olarak, zemin, 20 Mayıs 2009’da UEFA Kupası’nın son finaline ev sahipliği yaptı – yarışma, bir sonraki sezon Avrupa Ligi’nde yeniden markalandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*