Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Veltins Arena

Kapasite62.271
ÜlkeAlmanya
Şehir Gelsenkirchen
Kulüpler FC Schalke 04
Açılış 13.08.2001 (Schalke – Borussia Dortmund 0-0)
Maaliyet 191 milyon €

Fotoğraflar

Konum

Stadyum Hakkında

Veltins-Arena ilk kez 2001 yılında kapılarını açtı. O zamanlar Arena AufSchalke adını aldı, ancak Veltins’in sponsorluğunda değişti. 1973’de açılan ancak 1990’ların sonlarına gelindiğinde 1998’de yapılan küçük tadilatlara rağmen, Schalke’nın eski stadyumu Parkstadion’un yerini aldı. Yeni stadyum neredeyse Parkstadion’un gölgesinde inşa edildi ve lig oyunları için 62.271 kapasiteye sahipti. ve uluslararası maçlar için 54.740.

Schalke 04, 1904’te kuruldu, bu nedenle kulübün başındaki ’04’ oldu. Futbol takımının tam adı aslında Fußballclub Gelsenkirchen-Schalke 04 e. V ve sadece bir futbol takımı değil. Bunun yerine, Schalke hentbol, ​​basketbol, ​​masa tenisi, atletizm ve kış sporları için takımlarla dolu bir spor kulübüdür. Almanya’nın en büyük kulüplerinden biri olmasa da, Schalke’nin 2014 Mayıs’ta Forbes dergisi tarafından dünyanın en değerli 14. futbol kulübü olduğu ortaya çıktı.

Tarihi

Aslen Arena AufSchalke olarak bilinen Veltins-Arena, 2001 yılında açılmış, ancak Schalke’nin yeni bir stadyuma sahip olma planları 1990’lı yılların başlarında karıştırılmıştır. Parkstadion onlar için harika bir yerdi ama o zamana kadar yaşlarına bakmaya başlamıştı ve yönetici, taraftarlar ve oyuncular çok daha modern bir eve gitmeyi umuyorlardı. 1998’de yeni stadyumun inşası, Alman inşaat firması olan HBM’ye yaklaşık 150 milyon £ değerinde bir anlaşma ile verildi.

Stadyumun en önemli özelliklerinden biri geri çekilebilir çatısıdır. Fiberglas yapı Teflon’da kaplanmıştır ve perdenin üstünde duran bir destek ile desteklenir. Çatının açık olup olmadığı, düzenlenen etkinlikler ve hava durumu gibi şeylere bağlıdır. Olaylara gelince, zemin sadece Schalke maçlarının evi değildi. 2004’te Şampiyonlar Ligi finalinin yapıldığı yer iken, 2006’da FIFA Dünya Kupası için kullanılan yerlerden biriydi. Örneğin çeyrek finallerden biri orada yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir