Stadyumlar.net

Stadyumları Keşfet

Vodafone Park

Vodafone Park Stadyum Bİlgileri

Kapasite41.903
Loca60 Adet
ÜlkeTürkiye
Şehirİstanbul
KulüpBeşiktaş
Açılış11/04/2016 (Beşiktaş – Bursaspor, 3-2)
İnşaat Süresi2013-2016
Maliyet 400 Milyon TL
TasarımBünyamin Derman, DB Architects
Müteahhit Beşiktaş İnşaatA.Ş.
Otopark350
SahaHibrit Çim

Fotoğraflar

Oturma Planı

Konum

Deplasman Tribünü 2000 Kişiliktir

Vodafone Park İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan 41.903 izleyici kapasiteli çok amaçlı stadyum. Ev sahibi Beşiktaş futbol takımının eski stadyumu BJK İnönü Stadyumu yıkılarak aynı arazi üzerine inşa edilmiştir.

Tarihçe

Vodafone Park, 1947 yılında inşa edilen BJK İnönü Stadyumu’nun bulunduğu alana inşa edilmiştir.

İlk kez 23 Şubat 2004 tarihinde gündeme gelen ancak gerekli izinlerin çıkmaması nedeniyle ertelenen projenin inşa süreci resmi olarak 17 Ocak 2013 tarihinde başlatılmıştır.

Beşiktaş İnşaat Yatırımları A.Ş. ve Kiptaş A.Ş. konsorsiyumu tarafından projelendirilen ve 2013 Haziran ayında mevcut BJK İnönü Stadyumu yıkılarak aynı yerde inşasına başlanan futbol stadyumu. Vodafone, stadyuma 2014-15 sezonundan başlayarak 15 sezon isim sponsoru olmuştur. Taraftarlardan gelen mektupları stadın temeline karıştırarak “Temelinde Aşk Var” adlı sloganı da başlatmıştır. Stadın çatısı 12 Kasım 2015’te kaldırılmıştır.

Tasarım

Vodafone Park, DB Architects isimli firma mimarı Bünyamin Derman tarafından tasarlanmıştır. Türk Telekom Stadyumu ve Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu ile Türkiye’nin C90 görüş açısına sahip stadyumlarından biri olarak tasarlanan yeni İnönü stadyumunda 147 kapalı loca, 4500 VIP tribün ve 162 engelli koltuğu bulunur. İki kat şeklinde tasarlanan stadyumum birinci katı 26°, ikinci katı ise 38°’dir.

Stadyum, UEFA stadyum kategorilerinde en üst seviye olan 4. kategori kriterlerini karşılamaktadır. Vodafone Park’ın tasarımı bulunduğu yer ve yasal zorunluluklar nedeniyle modern stadyumlardan 3 alanda ayrılır.Kolezyum modeli

Stadın etrafında bulunan Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi, Dolmabahçe Camii ve Boğaziçi nedeniyle Anıtlar Yüksek Kurulu, stadın etrafındak tarihi yapılar ile uyumlu bir tasarımla yapılmasını şart koşmuştur. Önerilen stadyum tasarımlarının birçoğu metal, cam ya da kompozit malzemelerin kullanıldığı modern tasarımlardı. İlk tasarım şartını karşılamak için küfeki taşlarının kullanıldığı kolezyum modeli önerilmiş ve onay almıştır.Dalga modeli tribünler

Modern Stadyumlar

Modern stadyumlarda tribünlerin bulunduğu alanlar genelde aynı seviyede olur. Vodafone Park’ın yapılacağı alan küçük ve etrafında taşıt yolları bulunduğundan tribünlerin yüksekliği köşelerde azalıp, kenarlarda artmaktadır. Bu durum tribünlere dalga modeli bir görünüm vermektedir. Doğu tribününün yüksekliği Anıtlar Yüksek Kurulu’nun bir diğer isteği doğrultusunda, Boğaz manzarısını kapatmaması için alçak tutulmuştur.Eliptik tasarım

Modern stadyumların birçoğu kare tasarımlar kullanır. 20. yüzyılda yapılan eski stadyumlar özellikle Olimpik stadyumlar ise tartan pist içerir. Tartan pist nedeniyle bu stadyumlar eski İnönü stadyumu gibi eliptik şekildedir. Tarihi eser olduğu için yıkılamayan iki kulesi ile uyumlu olması açısından yeni stadyum 1939’da yapılan tasarıma sadık kalmıştır. İçinde tartan pist olmasa da Vodafone Park eliptik şekilde tasarlanmıştır.

One thought on “Vodafone Park

  1. Tribünlerin köşelerde yüksek olmamasinin nedeni taşit yollari degil.stadin dışının eliptik olmasıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir