Wembley Stadyumu

Wembley Stadyumu İstatistikleri

Wembley Stadyumu İngiltere’nin Londra şehrinde bulunuyor, Orjinal eski wembley stadı 2003 de yıkılmıştır, 2007 de şimdiki Wembley stadyumu yapılmıştır.

Kapasite90.652
Ülkeİngiltere
ŞehirLondra
KulüpUlusal Stadyum
Açılış19/05/2007 – FA Kupası finali
Maliyet798 milyon £

Fotoğraf Galerisi

Konum

Wembley Stadyumu Hakkında

Wembley Stadyumu, tartışmalı, dünya futbolundaki en ünlü yer. Orijinal stadyum 2003’te yıkılmış olmasına rağmen, İngiltere’nin uluslararası ekibinin evinin şu anki hali aynı sitede inşa edilmiş ve 2007’de halka açılmıştır. Zeminde ve elbette ünlü Wembley Kemeri’nde geri çekilebilir bir çatı var. İronik olarak, İngiltere’nin simgelerinden biri olmasına rağmen, Multiplex adlı bir Avustralyalı firma tarafından yaptırılmış ve yaklaşık 798 milyon £ ‘ya mal olmuştur.

Wembley sadece İngiltere uluslararası ekibinin evi değil. Aynı zamanda ülkedeki en önemli yerli kulüp yarışmalarının finaline ev sahipliği yapan yer. FA Cup finali Mayıs ayında Wembley’de düzenlenirken, League Cup finaline Şubat sonunda ev sahipliği yapılır. Ligin kazananları ile FA Cup kazananları arasında oynanan bir oyun olan FA Community Shield, her yeni sezonun başlamasından önce Wembley’de de düzenlenir.

Alt lig takımlarının taraftarları da zaman zaman Wembley’e gider. Stadyum, Football League Trophy finalinin yanı sıra Football League play-off’larına ev sahipliği yapar. Ayrıca, 2011 ve 2013 yıllarında UEFA Şampiyonlar Ligi finali için zemin olmuştur. 2012 Olimpiyatları sırasında Wembley, futbol turnuvası için Altın madalya maçlarına ev sahipliği yapmak için kullanılmıştır. Futbol hayranı olmasanız bile, Wembley’ye seyahat etme olasılığını dışlamamalısınız; rugby ligi Challenge Cup finaline, NFL International serisine ve çok iyi müzik konserlerine ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.

Tottenham Hotspur, 2017-2018 kampanyasının başlaması için Wembley’e taşındı. Bu süre zarfında eski stadyumları White Hart Lane kapatıldı, yerine tamamen yeni bir zemin yapıldı.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*