Yeni Adana Stadyumu

Yeni Adana Stadyumu İstatistikleri

Yeni Adana Stadyumu Merkez Sarıçam ilçesinde inşaa edildi. 33.000 kapasiteli olarak inşaa edilen stadyumda 54 adet loca olacaktır.

Kapasite33.000
Loca54
ÜlkeTürkiye
ŞehirAdana
KulüpAdana Demirspor – Adanaspor
Açılış19.02.2021 (Adana Demirspor – Altay)
Maaliyet140 Milyon TL
Tasarımdbarchitects
MüteahhitAlkataş ve Ilgazlar İnşaat
ÇimHibrit Çim

Fotoğraf Galerisi

Konum

Yeni Adana Stadyumu Hakkında

Merkez Sarıçam ilçesinde, TOKİ tarafından inşaatına 2014’te başlanan 35 bin kişilik Yeni Adana Stadı, UEFA ve FIFA standartlarına göre inşa ediliyor. 2018-2019 sezonunun ikinci yarısına yetişebilmesi için çalışmaların sürdüğü stat bünyesinde, sosyal donatıların yanı sıra 10 asansör, 2 yürüyen merdiven, 104 turnike, basın ve VIP tribünü yer alıyor. 2019-2020 sezonunun ikinci yarısına yetişebilmesi için çok sayıda işçinin 24 saat esasına göre vardiyalı çalıştığı stad bünyesinde, sosyal donatıların yanı sıra 10 asansör, 2 yürüyen merdiven, 104 turnike, basın ve VIP tribünü yer alıyor.

Mimari olarak engellilerin de rahatça kullanabileceği, 172 kişilik engelli bölümü ve 172 refakatçi koltuğunun bulunacağı şekilde inşa edilen stat etrafında 431’i kapalı, toplam bin 444 araçlık otopark bulunuyor.

Ayrıca, 9 engelli, 34 erkek, 34 kadın tuvaletinin, kadın ve erkekler için ayrı ayrı mescidin, sporcu ve hakemler için 2 rahatlama havuzu ve masaj odalarının yer alacağı stattan 46 branşta faaliyet gösteren spor kulüpleri faydalanabilecek.

Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, UEFA ve FIFA standartlarına uygun, 6 katlı inşa edilen Yeni Adana Stadı’na ilişkin “Ligin ikinci yarısında Adanaspor ve Adana Demirspor‘un müsabakalarını Yeni Adana Stadı’nda yapmalarını arzu ediyoruz.” dedi.

Kentin Spor Toto 1. Lig’de iki güçlü takımının olduğuna işaret eden Sarıeroğlu, ” Adanaspor’umuz ve Adana Demirspor’umuz ligde. İnşallah biz ligin ikinci yarısında Adanaspor ve Adana Demirspor’un müsabakalarını Yeni Adana Stadı’nda yapmalarını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Sarıeroğlu, Yeni Adana Stadı’nın dünya standartlarında inşa edildiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AK Parti Adana İl Başkanımız Fikret Yeni ve milletvekillerimizle stada ziyaretimizi gerçekleştirdik. Çok az bir aşaması kaldı. Hepimiz takipçisiyiz, inşallah ligin ikinci yarısında stadımızın bitmesi için çalışmaları takip edip sürecin tamamlanmasını sağlayacağız. Sporla bu kadar bir arada olan Adana’mıza yaraşır şekilde inşallah rakip takımlarımızı misafir edip yüz akıyla sahamızda karşılaşmalarımızı yapacağız.”

3 yorum

  1. Arazisi hariç Adana’ya ait hiçbir şeyi içermeyen beton yığını oldu. Türkiye’de inşa edilen yeni stadlar içinde şehir yada ilçenin takım renklerini taşımayan TEK stad da burası oldu . Bu ayıp Adana’ya yetermi bilinmez !

  2. Stadyum aslında güzel bir stad ama bu kadar uzaması ve şehrin merkezine yakım olmaması bence iyi olmadı. Yapıldığı yer çok tehlikeli, çünkü etrafında orman var göl var, o orman Adana’nın akciğerleridir. O orman bölgesi imara açılırsa Adana halkına ve üniversite öğrencilerine ihanet olur. Ayrıca inşaatın konumunu akıl eden kişi büyük ihtimalle Adanalı değildir, ya da Adana’nın taraftar kültürünü bilmiyordur. Stadyum şehir halkının yoğun olduğu bölgeye yapılır, taa Antik Roma’dan beri bu böyledir. Çünkü esasında stadyumlar insanlar için yapılır, insan olmayan yerde koltukları kim dolduracak? Stadyumun yapıldığı bölge yerel Adana halkı ve takım taraftarlarının en az bulunduğu bölgedir. Çünkü Sarıçam yeni bir yerleşim ve çoğu dış illerden, ilçelerden Adana’ya taşınmış insanlardan oluşur. Bir kere stasyumu oraya yaparak taraftarın %90’ını otobüse dolmuşa mecbur edeceksiniz, zaten metronun normal şartlarda stadyuma ulaşması gerekiyordu, o da yapılmadı, 30 bin kişilik stadyumu nasıl ve hangi ulaşım yolundan doldurmayı planlıyorsunuz? Balcalı tarafına giden 2-3 yol var, bu yollar kapandığı takdirde şehir hastanesinin yolları da kapanmış olacak, böylece o saatte ambulansların önü de kesilmiş olacak. Sizin mecburen Adana’nın belli bölgelerinden ÜCRETSİZ otobüs kaldırmanız gerekecek, ileriki süreçte de metro yolunu üniversiteye ulaştırarak stadyuma metro ile ulaşılmasını sağlamanız gerekecek. Bu projenin Çukurova ilçesinde, ya da yine Seyhan ilçesinde bir bölgede açılması çok daha doğru olurdu. Artık oldu, bu saatten sonra devlete ve belediyeye düşen yeşili koruyarak, şehir düzenini koruyarak projelerini sürdürmesi.

  3. Sonunda stadyum bitti aga 2. Yarıyı burda oynayacaz ocağa kadar herşeyi tamamlanır sahaya beyaz çizgiler koydularmı tamamdır bitti artık maç oynanabilir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*