Yeni Hatay Stadyumu

Yeni Hatay Stadyumu İstatistikleri

Kapasite25.000
Loca24
ÜlkeTürkiye
ŞehirHatay
KulüpHatayspor
Açılışİnşaat Devam Ediyor
Maaliyet129 Milyon TL
TasarımAlper Aksoy- Erdem Dokuzer
MüteahhitMD inşaat Sertka İnşaat
ÇimDoğal Çim

Fotoğraf Galerisi

Konum

Yeni Hatay Stadyumu Hakkında

Hatay’da, 25 bin seyirci kapasiteli inşa edilen ve otoparkına kurulacak güneş enerjisi sistemiyle kendi enerjisini üretecek yeni stadın 2019 yılı içerisinde futbolseverlerin hizmetine sunulması amaçlanıyor. Hatay’da yapımı devam eden ve yaklaşık yüzde 80’i tamamlanan stat, dış cephe, üst çatı ve çimleme işlemlerinin ardından hazır hale gelecek.

Yaklaşık 129 milyon liraya mal olacak ve müsabaka alanının doğal çimle kaplanacağı stat, 2019 yılında hizmete girecek. Bin 500 araç için otopark alanının yapılacağı stat, otoparka kurulacak sistemle kendi enerjisini üretecek. Hemen yanında yapımı stat ile paralel devam eden 3 bin 500 kişi kapasiteli spor salonu ise kentteki sporculara ve sporseverlere hizmet verecek.

Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Şensöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, stat inşaat çalışmalarının 2016 yılı itibarıyla başladığını söyledi.

Çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Şensöz, şöyle devam etti:

“Stadın dış cephe kaplaması, üst çatı kaplaması, seyirci koltukları ve müsabakaların yapılacağı alanda çimlendirme çalışmaları şu an eksik kalmıştır. Bazı aksamalar meydana geldi çünkü bazı malzemeler yurt dışından geliyor, örneğin dış cephe kaplama, alüminyum ve bir takım araç gereçlerin geç gelmesi nedeniyle… Bu çalışmalara normalde 2018 Ocak-Şubat gibi firmanın planlaması başlanacaktı ancak malzemelerin geç gelmesi sebebiyle haziran ayı itibarıyla dış cephe ve üst çatı kaplama çalışmaları başlayacak. Rüzgar fırsat verirse hava şartları ve her şey yerinde giderse yıl başına kadar bu çatı kaplama işlemleri de yapılacak ve çim ekme işlemleriyle stadımızdaki çalışmalar tamamlanmış olacak. Beton işlerinin büyük çoğunluğu bitmiş durumda, dış cephe ve üst çatı kaplamayı bitmesini bekliyoruz. Şu anda stadyumumuzun ‘yüzde 80’i tamamlandı’ diyebiliriz.”

Stadı 2019 yılında teslim almayı ümit ettiklerini aktaran Şensöz, stadın bin 500 araçlık otoparkının güneş enerjili, kendinden elektrik üreten bir şekilde olacağının altını çizdi. Şensöz, statta ayrıca 24 locanın da yer alacağını aktardı.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*