Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu

Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu İstatistikleri

Yeni Sakarya Atatürk stadyumu 2017 yılında açıldı ve Sakaryaspor‘a ev sahipliği yapmaktadır.

Kapasite28.154
Loca29
ÜlkeTürkiye
ŞehirSakarya
KulüpSakaryaspor
Açılış08/10/2017 (Sakaryaspor – Kahramanmaraspor 2-1)
Maaliyet151 Milyon TL
TasarımAlper Aksoy Architects
Müteahhit Ahes İnşaat
ÇimNormal Çim

Fotoğraf Galerisi

Kulüp İstatistikleri

Kuruluş17.06.1965
RenklerYeşil Siyah
Süper lig Kupası
Türkiye Kupası1
Türkiye Süper Kupası
Avrupa Kupaları
TaraftarTatangalar
Ezeli RakiplerKocaelispor

Konum

Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu Özlelikleri

Sakarya stadyumu arsası şehrin doğusundan geçen Sakarya-Karasu yolu üzerindedir.şehir merkezine yaklaşik 3 km mesafededir. Yakin geçmişte yaşanan depremden sonra büyük kismi hasar gören kent merkezi, yeniden güçlü bir şekilde yapılanmaktadır.Yapı tasarımıyla bu yeniden yapılanmanın sembolü olmayı amaçlamaktadır. Sakarya Stadyumu toplam 136 bin metrekare imar alanı olan arsa üzerine inşa edilecektir. 21 bin seyirci koltuğu, 661 VIP seyirci koltuğu, 7105 UEFA Club koltuğunun yer aldığı statta 262 koltuk kapasiteli loca bölümü bulunmaktadir.16 asansörün bulunduğu statta 160’i kapalı olmak üzere 1445 otopark ve 15 araçlık otobüs parkı yer almaktadır.

Çok amaçlı olarak hayata geçirilen stadyumda,restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra çoklu bilet satış gişeleri mevcuttur.İki tribün kısmı arasında loca , vip alanları, stadyum yönetimi, restoran ve food-court gibi işlevleri içeren ara kat yerleştirilmiştir. Stadyumun kuzey.güney ve doğu tribün girişlerine mağazalar yerleştirilmiştir.

Stadyumun ana vip girişi batı yönündedir. Stadın altında 160 araçlık bir VIP otoparkı öngörülmüştür. Stadın çevresinde toplamda 1445 araçlık bir otopark tasarlanmıştır. Bu park yerleri, yollara uygun kavşaklarla bağlanmaktadır.Ayrıca stadyum çevresi yaya dolaşım alanı olarak tasarlanmış,farklı lokasyonlarda yeteri sayıda bilet gişeleri yerleştirilmiştir.Yaya dolaşım alanının dışında kalan alan ise 1400 ağaç ile peyzaj edilmiştir.
Süper Lig ve UEFA standartlarındaki bu stadyum sadece maçlarda değil, ekonomik anlamda eğlence merkezi ve olası doğal afetlerde ise barınak olarak kullanılabilecektir.

Yeni Sakarya Atatürk stadyumunun Teknik Özellikleri

Sakarya Arena Stadyumu Alper Aksoy Mimarlık tarafindan tasarlanmış olup, ekibin başinda Y. Mimar Alper Aksoy bulunmaktadır. Stadyumun tabanı bir elips şeklindedir. Enine ekseni 236 metre, boyuna ekseni ise 272 metredir. Yayaların dolaşım alanlarıyla servis ve araç dolaşım alanları birbirinden ayrı çözülmüş ve stadın daha rahat çalışması sağlanmıştır.

Stadın araziye konumlanması kuzey-güney oryantasyonuna yakın bir açıdadır. Toplam saha boşluğu kenar çekmeleri ile birlikte yaklaşık 11.000, oturum alanı ise 36.000 metrekadir. Stadyumda Türkiye’de benzer inşaatlarda olduğu gibi dökme beton kullanılmış oturma basamakları ise prefabrik beton kullanılarak inşaa edilecektir.

İki kademe olarak yapılan tribünlerin alt kısmı yaklaşık 20 derece eğimlidir. Bu sayede alt tribünlerin iyi bir seyir için sahayı tam olarak görebilmesi amaçlanmıştır.Basamakların kot yüksekliği alt kademede 33 cm’dir. Kot yüksekliği üst kademedeyse eğim 30 derece veya üstünde olduğundan dolayı 50 cm ve üzeridir.

Tribünlerin sahaya yakınlığı UEFA kriterlerine uygundur. Sakarya Stadyumu’nda tribünlerin oyun alanına en yakın noktası 7 metredir. Bu sayede hem reklam panolarının rahatça saha içine konması hem de gerekli hallerde itfaiye veya ambulansın rahatlıkla saha içine girmesi amaçlanmıştır. Dolaşım alanları stat duvarından itibaren 15 m genişliğinde yapılmıştır. Stadın etrafindaki trafik alanı da göz önüne alındığında toplam stadyum alanı 38 bin metrekareye ulaşmıştır. Tribün katlar arasında localarla birlikte toplam 500 kişiye hizmet sunabilecek restoranlar, foot-court büfeler inşa edilmiştir. Alt ve üst tribünlerin arkalarında geniş dolaşım alanları bulunmaktadir. Bu dolaşım alanlarında aynı anda yaklaşık 25 bin kişiye hizmet verebilecek büfe ve tuvaletler yer almaktadir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*