Zonguldak Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu

Zonguldak Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu İstatistikleri

Zonguldak Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu 13.795 kapasitelidir, Stadyuma Zonguldak Kömürspor ev sahipliği yapmaktadır.

Kapasite13.795
ÜlkeTürkiye
ŞehirZonguldak
KulüpZonguldak Kömürspor
Açılış1940
ÇimDoğal Çim

Fotoğraf Galerisi

Kulüp İstatistikleri

Kuruluş1986
RenklerKırmızı Lacivert
Süper lig Kupası
Türkiye Kupası
Türkiye Süper Kupası
Avrupa Kupaları
TaraftarGenç Zonguldaklılar
Ezeli RakiplerBartınspor

Konum

Zonguldak Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu Hakkında

Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu, Zonguldak şehrinde bulunan 13.795 kişi kapasiteli stadyumdur. Spor kompleksi içerisinde 1940 yılında inşa edilen stadyum 9.500 kişi seyirci kapasiteli bir açık tribün, 1.500 kişi kapasiteli bir kapalı tribün kale arkasında 1000 kişi kapasiteli misafir takım seyirci tribünü ile diğer kale arkasında 1000 kişilik portatif kapalı tribün olmak üzere 13.795 seyirci kapasitelidir. Çim yüzeyli olup 8 kulvarlı toprak atletizm pisti mevcuttur. Zonguldak Kömürspor tarafından kullanılmaktadır.

Stadyum Yenileme

Karaelmas Kemal Köksal Stadı’nın aylardır butik stad olacağı yönünde açıklamalar gelmiş, ancak Zonguldak’ta verilen sözlerin tutulmaması gibi bir alışkanlık olduğu için taraftarın ve camianın bir türlü inanmadığı butik stadın projesi 2019 yılında tamamlanması bekleniyor. Adeta sır gibi saklanan projenin maket görüntüsü mükemmel. 17 bin 160 kişilik kapasiteli olan Karaelmas Kemal Köksal Stadı Butik projesinde stadın dört bir tarafı kapalı. 

PİSTLER DARALTILIYOR, KALE ARKALARI YAKLAŞIYOR
Karaelmas Kemal Köksal Stadı’nın en büyük dez avantajının tribünler ile saha mesafesinin uzak olmasıydı. Ancak yeni projede pistler yarı yarıya kaldırılıyor. Kale arkası tribünleri ise saha zeminine 6 metreya kadar yaklaştırılıyor.

SAHA ZEMİNİ KAPALI’YA KAYDIRILIYOR
Saha zemini şu anda inşaatı devam eden Kapalı tribüne kaydırılacak, hastane bölümündeki kayalık mesaje ile saha arasında mesafe açılarak tribün yapılacak ve komple stadın üzerine kapatılarak butik stat haline gelerek 17 bin 160 kişilik stad haline gelecek.

Konu hakkında Ak Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar Stadta inceleme yaparak Kapalı Tribünlerin Ağustos ayı sonunda tamamlanacağını, 2018 yılı başında ise diğer açık tribünlerin butik stad haline dönüştürülmesi inşaat çalışmasının da başlayacağını söyledi.

Ulupınar, yaptığı açıklamada, “Şehir Stadı’nda tribün inşaatı hummalı bir şekilde devam ediyor. Yeni yapılan tribün 17 bin 160 kişi kapasite ile hizmet verecektir. 2018 yatırım programına alınan Kemal Köksal Stadyumu revizyonu 15 milyon ödenek ile kabul edildi. Yılbaşına kadar ikinci etabın başlanması planlanıyor. 2019 yılında tamamıyla butik stadyum haline getirilecek. Ayrıca yıl sonu itibarıyla 5 bin 100 metrekare taban alanlı sporcu fabrikası, İl Müdürlüğü binası, Gençlik Merkezi Müdürlüğü binası da tamamlanarak Zonguldak’ımızın hizmetine girecek . Antrenmanlar açısından ilimizdeki sporcular artık hiç sıkıntı çekmeyecek. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Kaynak

8 yorum

 1. Zonguldak futbolcularına para ödemekte zorluk çekiyor stadyumları desen devamlı sorun çıkıyor ve yenileme yapacak he? Hangi parayla stadı yenileyecek?

 2. Yeni yetmeler klavye üzerinden sallıyor.Ben 60 yaşına girmekteyim.Zonguldak doğumluyum.Zonguldak Stadı üç büyüklerin korkulu rüyasıydı.Genişletme çalışmalarını takdirle izleyeceğim.Yakışır Zonguldak Kömür sporuma.Haydi Zonguldak’ım.1974 yılında nasıl çıktıysan süper lige tekrar çıkarsın.

 3. Naçizane bir fikir vereceğim.Beni bağışlayın.Fener stadının yerine
  25-30 bin kişilik yeni stad yapılsın.Şimdiki Kemal Köksal stadını da
  Amatör sporcular kullansın.Nasıl olsa yan tarafta sporcu fabrikası yapıldı.

  • Yaw yok 60 yaşındaymış yok klavyeden sallarmış daha zonguldak takımlarının(Zonguldakspor,zonguldak kömürspor) durumundan haberin yok gelmiş stad gelişcekte zevkle izleyecekmişte bilmem ne zonguldakspor zaten yüklü bi mebla borçtan kapandı stadyum öncelerden yapılacaktı zonguldak kömürspor çıkınca stadyum işi unutuldu daha sonra zonguldak kömürsporda mali krize girdi daha futbolcular geçenlerde zar zor alacaklarını aldılar birde stadyum bekliyorsun 25-30klık. Zonguldak maçlarına daha 6-7k kadar kişi gitmiyor 20-30klık stad istiyorsun zonguldak’a stadyum yapılmaz karaelmas stadyumu çürüdü gitti ankara cebeci stadı gibi yıkılsın gitsin zonguldak maçlarını devrekte oynuyor o stad takıma yeterli.

 4. Delikanlı sana bir tavsiye.Hayatta hep böyle kötümser olma.
  fena mı olur 25-20 bin kişilik stad yapılsa.Sana ne Zonguldakspor’un ya da Zonguldak kömürspor’un borcundan.Şu anda Türkiye’de kaç stad inşa halinde biliyor musun?hem de çoğu 3.lig ya da Bal ligi takımları.Ben inanıyorum.Zonguldak Milletvekilleri de bu işe el koyarlar,yardımcı olurlar.Göztepe de süperligden bölgesel lige düşmüştü ama toparlandı tekrar çıktı.İşte sana örnek Gürsel Aksel stadı.
  Saygılarımla…

  • Göztepe bölgesel amatör ligte hiç oynamadı göztepe amatöre düştüğü zamanlar(2007-2008 sezonu) bal ligi yoktu 2. Lig zamanlarında (2014-2015 sezonu) kulübü mehmet sepil satın aldı ve yavaş yavaş süper lige çıkardı zonguldak kömürsporu kim aldı? Zonguldak kömürspor futboldan anlamayan yöneticilerle yönetiliyor stadyuma gelecek olursak stadyumlarda paranın büyük bir kısmı kulüpten kesiliyor göztepenin stadyum maliyetide mehmet sepile göre çerez parasıdır kulübü futboldan anlayan zengin iş adamları satın alacak ki stadyum yapılsın ama zonguldak için stadyum konusu taraftarlar dışında kimsenin umrunda değil karşıyaka van ve cizre stadyumları gibi bu hayali stadyumda proje olarak kalacak stadyumun yapılması içinde karaelmas kemal köksal stadyumunun tamamı yıkılması gerek.

 5. merhaba,
  Anladığım kadarıyla Zonguldak kömürspor’u (1986) seven az bir seyirci kitlesi var.Sanırım Zonguldakspor (1967)daha çok seviliyor.Bir de hayret ettiğim şey.Eski kapalı spor salonunu yıktılar ve tekrar yaptılar.Neden oraya yaptılar Başka yere de olabilirdi.Böylece o taraftaki kalenin arkasına rahat bir tribün yapılıp kapasite yükseltilebilirdi.Ayrıca yeni yapılan kapalı tribün de pek güzel olmamış.Yapılmış olmak için yapıldı sanki.
  Ayrıca ben neden Fener mahallesi diyorum? Stadı yıkmak içinde bir sürü para harcanır.Halbuki Fenere yapılacak 25-30 bin kişilik stat Zonguldak’ın
  Yani şehrin en az 50 yılının ihtiyacını karşılar.Kaç yaşındasın bilmiyorum ama 1970 lerden sonra maden işçilerinden küçük bir yardım parası kesiliyordu.Zonguldak spor onun için 70 ve 80 li yıllarda çok başarılı idi.

 6. Bu stada 1988 de Karşıyaka deplasmanına gittim. Çok güzel stadtı. Maç 1-1 bitmişti. Maalesef o yıl Zonguldakspor küme düşmüştü. Centilmen ve çilekeş Zonuldak taraftarı üst ligleri hakediyor. Umarım eskisi gibi yukarlarda karşılaşırız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*